II Ogólnopolski Tydzień Walki z Otyłością Psów i Kotów


II Ogólnopolski Tydzień Walki z Otyłością Psów i Kotów: artykuł nr 6208

2009-04-15 08:34:41 Zoologia

Przekarmiane, zbyt mała ilość ruchu, a przede wszystkim brak wiedzy na temat prawidłowego żywienia zwierząt to najczęstsze przyczyny postępującej epidemii otyłości psów i kotów. I tak jak w przypadku ludzi, tak i u zwierząt otyłość to poważna choroba. Cukrzyca, zwyrodnienie stawów, choroby serca i choroby układu oddechowego to jej najczęstsze skutki. W ramach kampanii edukacyjnej „Ważą się losy psów i kotów” 20 kwietnia b.r. rusza II Ogólnopolski Tydzień Walki z Otyłością Psów i Kotów, podczas którego będzie można skonsultować prawidłową wagę psa i kota, a także uzyskać poradę lekarską i wskazówki dotyczące prawidłowego żywienia zwierząt.

Ogólnopolski Tydzień Walki z Otyłością Psów i Kotów ma zwrócić uwagę na narastający problem otyłości psów i kotów, informować właścicieli zwierząt o zdrowotnych konsekwencjach nadwagi, a także uwrażliwić ich na konieczność stałego kontrolowania masy ciała zwierząt w gabinetach weterynaryjnych. Akcja ma także zmobilizować właścicieli otyłych zwierząt do rozpoczęcia leczenia choroby w gabinecie weterynaryjnym. W ramach akcji, między 20 a 26 kwietnia b.r. w całej Polsce prowadzonych będzie szereg działań edukacyjnych skierowanych do właścicieli zwierząt, na temat profilaktyki i możliwości leczenia otyłości psów i kotów.

Strażnicy Psiej Wagi ruszą do parków.. W weekend poprzedzający Ogólnopolski Tydzień Walki z Otyłością Psów i Kotów tj. 18 oraz 19 kwietnia w największych miastach w Polsce pojawią się dwuosobowe patrole edukacyjne, które będą docierać do przebywających na spacerze właścicieli psów i informować o problemie otyłości. „Strażnicy psiej wagi” będą wręczać właścicielom psów materiały edukacyjne na temat otyłości, karty prawidłowej wagi i zaproszenia do najbliższych gabinetów weterynaryjnych na konsultację z zakresu prawidłowej wagi zwierzęcia. Dla psów przewidziane są specjalne gadżety – piłeczki zachęcające do bardziej aktywnego spaceru i większej dawki ruchu. Strażnicy pojawią się w miejscach, gdzie można spotkać najwięcej czworonogów czyli w parkach.

18 i 19 kwietnia b.r. w godzinach od 12 do 16 patrolowane będą parki w 12 miastach w całej Polsce tj. w  Warszawa – Pola Mokotowskie, Kraków -Krakowskie Błonie, Poznań - Park Marcinkowskiego, Łódź - Park Poniatowskiego, Białystok - Park Zwierzyniecki, Katowice - Park Chorzowski, Lublin - Park Ludowy, Olsztyn - Park Kusocińskiego, Gdańsk – Pas Nadmorski -Jelitkowo, Bydgoszcz - Ośrodek Myślencinek, Wrocław - Park Południowy, Szczecin – Park Kasprowicza.

Zważ psa, sprawdź wagę kota w gabinecie. W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Walki z Otyłością Psów i Kotów w gabinetach w całej Polsce właściciele psów i kotów będą mogli sprawdzić prawidłową wagę swojego zwierzęcia, skorzystać z konsultacji dietetycznych, czy w przypadku zwierząt otyłych wraz z lekarzem rozpocząć zrzucanie zbędnych kilogramów psa lub kota. Osoby, które odwiedzą w tym czasie gabinet weterynaryjny objęty akcją edukacyjną, otrzymają komplet materiałów edukacyjnych dotyczących prawidłowej wagi psa lub kota, a zwierze zostanie poddane profesjonalnemu badaniu masy ciała (ważenie i ocena palpacyjna). W gabinetach właściciele będą mogli dowiedzieć się jak walczyć otyłością swoich podopiecznych, jak ustrzec psa lub kota przed nadmiernym przyrostem wagi.

Szczegółowe informacje na temat gabinetów objętych akcją, a także harmonogram konsultacji w poszczególnych miastach znajduje się na stronie www.otylosczwierzat.pl

Strona internetowa i konsultacje on line.  Na potrzeby kampanii stworzono również specjalny serwis internetowy www.otylosczwierzat.pl.
Na stronie znaleźć można wiele informacji dotyczących nadwagi, sposobu jej zapobiegania i leczenia, a także za pomocą wyszukiwarki internetowej odnaleźć najbliższą lecznicę dla zwierząt w której można otrzymać fachową poradę na temat profilaktyki i leczenia otyłości psa lub kota. W ramach serwisu uruchomiona została także poradnia on-line, gdzie można skorzystać z porady specjalisty ds. dietetyki zwierząt.

Lekarze Weterynarii w Walce z Otyłością Zwierząt. Równolegle do działań edukacyjnych prowadzonych do właścicieli zwierząt od stycznia b.r. prowadzony jest także projekt skierowany do lekarzy weterynarii, który na celu wspólne przeciwdziałanie narastającemu problemowi nadwagi zwierząt. Kampania powstała z inicjatywy grupy ekspertów, zajmujących się problematyką żywienia i zdrowia zwierząt. Celem programu jest wypracowanie wspólnych standardów działań profilaktycznych i leczniczych, które będą realizowane w lecznicach dla zwierząt w całej Polsce. Główną ideą programu jest wypracowanie nawyku badania masy ciała zwierzęcia przy każdej wizycie w lecznicy dla zwierząt, uwrażliwienie właścicieli na konieczność utrzymania prawidłowej wagi zwierzęcia,a w przypadku zwierząt otyłych inicjowanie działań prowadzących do stopniowego powrotu do prawidłowej wagi

W ramach projektu eksperci podejmą także próbę określenia faktycznej skali problemu otyłości zwierząt w Polsce. W marcu b.r. rozpoczęło się ogólnopolskie badanie epidemiologiczne mające na celu dokładne zbadanie problemu w Polsce. Jest to pierwsze tego typu badanie, które na celu
ma nie tylko określenie sytuacji epidemiologicznej, ale także dostarczenie szczegółowych informacji na temat faktycznej kondycji zwierząt domowych oraz oszacowanie liczby otyłych psόw i kotόw w Polsce. Dane zbierane będę w lecznicach dla zwierząt na terenie całego kraju. Wypełnienie ankiety epidemiologicznej zajmuje tylko chwilę, zaś dostarczone dzięki niej informacje posłużą opracowaniu szczegółowego raportu na temat stanu zdrowie i kondycji polskich zwierząt towarzyszących.

Podstawowym zadaniem projektu „Lekarze Weterynarii w Walce z Otyłością Zwierząt” jest przeciwdziałanie otyłości, dlatego też inicjatorzy kampanii aktywnie włączają się w Ogólnopolski Tydzień Walki z Otyłością Psów i Kotów udzielając merytorycznego wsparcia prowadzonym działaniom. Więcej informacji o projekcie na stronie www.lekwet.pl

Organizatorem kampanii „Ważą się losy psów i kotów” oraz Ogólnopolskiego Tygodnia Walki z Otyłością Psów i Kotów jest firma Royal Canin. Wsparcia projektowi udzieliła Fundacja Labrador, Polskie Towarzystwo Kynoterpeutyczne oraz Małopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, zaś patronat medialny nad akcją objął miesięcznik Weterynaria po Dyplomie, Magazyn Weterynaryjny, Przyjaciel Pies, Kocie Sprawy oraz Kot.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii