Święto Polskiej Niezapominajki 2009


Święto Polskiej Niezapominajki 2009: artykuł nr 6210

2009-04-15 08:41:50 Ciekawostki

Już po raz siódmy na terenie RDLP w Radomiu odbędą się główne obchody Święta Polskiej Niezapominajki. W tym roku impreza będzie miała szczególny charakter w związku z 85-leciem Lasów Państwowych.

Leśnicy jak zwykle przygotowali wiele atrakcji dla miłośników przyrody. Obchody Święta Polskiej Niezapominajki otworzy tradycyjnie jej twórca redaktor Andrzej Zalewski z Eko-Radia. Na scenie wystąpi Orkiestra Reprezentacyjna Lasów Państwowych pod kierunkiem Mirosława Pałczyńskiego. Swoje występy na tematy ekologiczne zapowiedziały też dzieci i młodzież ze szkół współpracujących z nadleśnictwami RDLP w Radomiu. Zaprezentują się m.in. dzieci z przedszkola „Niezapominajka”.

Kulminacyjnym momentem będzie uroczyste otwarcie uroczyska „Darz Bór” na terenie Ośrodka Lasów Państwowych w Jedlni-Letnisko. Drewniane wiaty i miejsce na ognisko zostały doskonale wkomponowane w krajobraz Puszczy Kozienickiej. Lasy radomskiej dyrekcji wzbogaciły się o kolejne miejsce przygotowane na przyjęcie miłośników turystyki i rekreacji leśnej. Idealne do zorganizowania pikniku dla uczestników pieszej lub rowerowej eskapady po Puszczy. Otwarcie nastąpi w samo południe. Jako pierwsi z nowego obiektu skorzystają uczestnicy festynu.

W trakcie imprezy zaprezentują się Leśne Kompleksy Promocyjne „Puszcza Kozienicka” i „Puszcza Świętokrzyska”. Leśnicy zapowiadają wiele atrakcyjnych konkursów i zabaw ekologicznych. Nagrodami będą albumy i wydawnictwa o tematyce leśnej oraz sadzonki drzew. Na stoiskach leśnych będzie też można zaczerpnąć informacji na temat najciekawszych miejsc wartych zobaczenia podczas leśnych wycieczek i spacerów.

Wiele atrakcji czeka również na miłośników turystyki rowerowej. Podczas imprezy będzie można przetestować najnowocześniejsze modele rowerów. W tym rowery wykonane z karbonu, materiału stosowanego do niedawna wyłącznie w technologiach kosmicznych i Formule 1. Będzie można spróbować swoich umiejętności na jednośladach do uprawiania kolarstwa górskiego (MTB) i do cyklokrosu.

Nie zawiodą się miłośnicy regionalnej kuchni i smakołyków z runa leśnego. Jednym z punktów niezapominajkowego święta będzie gotowanie z leśnikami. Będzie degustacja potraw z ziół i owoców lasu. Kusiła będzie tradycyjna grochówka przygotowana dla uczestników. Na ognisku będzie można upiec kiełbaski.

Otwarcie obchodów Święta Polskiej Niezapominajki odbędzie się na terenie OEEiIE w Jedlni-Letnisko w sobotę 16 maja 2009 roku o godzinie 10:00. Imprezę zakończy ok. 16:00 wspólne ognisko z grochówką. Wstęp wolny. Warto dodać, że z centrum Radomia będzie kursował specjalny autobus dowożący bezpłatnie miłośników polskiej przyrody chcących wziąć udział w Święcie Polskiej Niezapominajki.

Mariusz Turczyk
Rzecznik prasowy RDLP w Radomiu

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek