Energooszczędne projekty budowlane dla różnych regionów klimatycznych


Energooszczędne projekty budowlane dla różnych regionów klimatycznych: artykuł nr 6213

2009-04-15 09:37:50

Domy o zerowej emisji dwutlenku węgla do atmosfery są opłacalne nie tylko w łagodnym klimacie. Jak się okazuje, sprawdzają się praktycznie w każdym miejscu na świecie. „Kluczem do sukcesu jest architektura projektowana z myślą o lokalnych warunkach klimatycznych i wydajne wykorzystanie najnowocześniejszych materiałów” — wyjaśniał podczas wykładu na konferencji Utech Peter Neuwald, dyrektor działu innowacji branżowych w firmie Bayer MaterialScience. Zaawansowane symulacje przeprowadzone w ramach projektu EcoCommercial Building przez firmę Bayer MaterialScience pokazują na przykład, jak zminimalizować potrzeby energetyczne budynków dzięki wykorzystaniu poliuretanowych materiałów izolacyjnych i przezroczystych szyb z poliwęglanu. To wyspecjalizowane w zakresie materiałoznawstwa przedsiębiorstwo wznosi obecnie ekologiczny budynek biurowy w pobliżu New Delhi. Jego projekt zoptymalizowano przy pomocy symulacji uwzględniających ciepły i wilgotny klimat regionu. Przyjazny dla środowiska projekt budowlany może też zostać dostosowany do warunków klimatycznych panujących w innych regionach na całym świecie.

Budynki odpowiadają za około 18% światowej emisji gazów cieplarnianych. Szacuje się, że w przyszłości zapotrzebowanie na ekologiczne projekty będzie coraz większe. Rosnące temperatury podwyższą na przykład popyt na pochłaniające dużo energii systemy klimatyzacyjne, o ile szybko nie zostaną podjęte odpowiednie kroki. „Energooszczędne budynki mogą się znacznie przyczynić do ochrony klimatu” — mówi Neuwald. W ramach swojego programu ochrony klimatu grupa Bayer zamierza do 2010 r. zainwestować ok. miliard EUR w prace badawczo-rozwojowe mające na celu poprawę ochrony klimatu. Projekt Bayer EcoCommercial Building jest jedną z tych inicjatyw. „Dostosowywanie architektury do lokalnych warunków klimatycznych tak naprawdę nie jest nowym pomysłem. My jednak łączymy go z możliwościami najnowszych materiałów i zaawansowanych technologicznie rozwiązań do zarządzania oświetleniem, a także systemów informatycznych” — dodaje. Dzięki nowoczesnym metodom obliczeniowym można określić ilościowo potrzeby energetyczne takich budynków, jeszcze zanim zostaną wybudowane. Umożliwia to tworzenie projektów przystosowanych do dowolnego regionu świata.

Budynek w indyjskim mieście Greater Noida ma w przyszłości pomieścić ok. 40 pracowników. Sześcienny kształt i płaski dach okazały się w tym przypadku najlepszym projektem architektonicznym. Wysoce sprawna izolacja cieplna z poliuretanu oraz materiały uszczelniające zapewniają budynkowi hermetyczną powłokę, która zatrzymuje ciepłe i wilgotne powietrze na zewnątrz. Dach, który zoptymalizowano pod kątem maksymalnego wykorzystania światła słonecznego, składa się głównie z poliwęglanu. Odfiltrowuje on znaczną część promieni podczerwonych ze światła słonecznego, zapobiegając tym samym nagrzewaniu się konstrukcji. Ściany budynku mają w dzień działanie chłodzące. Struktura nagrzewa się w ciągu dnia, a w nocy emituje zgromadzone ciepło, co eliminuje konieczność ogrzewania. Energia jest dostarczana do budynku przez ogniwo słoneczne. Inteligentne systemy wymiany powietrza i oszczędnego oświetlenia ograniczają potrzeby energetyczne budynku do 40 kWh/(m2a). Dla porównania, standardowe budynki w Indiach zużywają niemal dwunastokrotnie więcej energii. Jak wynika z obliczeń, dodatkowe „inwestycje środowiskowe” niezbędne w przypadku tego typu konstrukcji zwrócą się w ciągu niecałych 10 lat.

W miejscowości w okolicach New Delhi, którą wybrano do realizacji projektu, temperatury przekraczają 20°C przez 9 miesięcy w roku. Taki klimat jest idealny do konstrukcji budynków o zerowej emisji dwutlenku węgla. Symulacje przeprowadzone przez firmę Bayer MaterialScience dowodzą jednak, że wydajne rozwiązania można opracować również dla innych regionów, takich jak Walencja czy Szanghaj, a nawet dla chłodniejszego klimatu niemieckiego miasta Leverkusen. „Poprzez dopasowanie architektury budynku do danej lokalizacji i odpowiedni dobór materiałów firmy Bayer MaterialScience, można stworzyć lokalne rozwiązanie, które łączy ochronę klimatu i ekonomiczność” — powiedział Neuwald.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z