Ponad 250 osób otworzyło sezon rowerowy w Puszczy Kozienickiej


Ponad 250 osób otworzyło sezon rowerowy w Puszczy Kozienickiej: artykuł nr 6226

2009-04-22 11:12:47 Ciekawostki

Ponad 250 osób otworzyło sezon rowerowy w Puszczy Kozienickiej, biorąc udział w kolejnej edycji akcji „Jazda z miasta”. Z roku na rok miłośników leśnych wypraw rowerowych zdecydowanie przybywa.

„Jazda z miasta” to wspólna akcja tygodnika „7 dni” i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu.  Zachęca do organizowania rowerowych wycieczek w najciekawsze przyrodniczo rejony ziemi radomskiej. Uczestnicy zbierają się w umówionym miejscu i czasie, a następnie przemierzają wspólnie leśne szlaki w oparciu o mapę wydrukowaną w tygodniku. W trakcie wyprawy wykorzystują infrastrukturę turystyczną przygotowaną przez leśników. Każdy etap kończy ognisko i spotkanie z leśnikiem. Jest to okazja do zaprezentowania bogactwa tutejszej przyrody i pracy leśników na rzecz jej ochrony.

Pierwsza wyprawa w 2009 roku rozpoczęła się w trzecią niedzielę kwietnia na radomskim rynku.  I tu organizatorów spotkała prawdziwa niespodzianka. Peleton pierwszego etapu „Jazdy z miasta” liczył ponad 250 osób! – Byłem totalnie zaskoczony ilością chętnych. Zwykle inauguracyjne wyjazdy są mniej liczne. W tym roku padł już pierwszy rekord frekwencji. Myślę, że nie ostatni – cieszy się organizator wyprawy i prowadzący peleton Paweł Matracki.

Na pewno wpływ na ilość chętnych miała wspaniała pogoda. Bezchmurne i słoneczne niebo pozwoliło zaprezentować się Puszczy Kozienickiej w pełnej wiosennej krasie. Kwietniowy, rześki poranek także sprzyjał rowerzystom pokonującym leśne dukty. Budząca się do życia przyroda, a zwłaszcza całe połacie lasu pokryte dywanem wiosennych zawilców i przylaszczek wynagrodziły trud włożony w wyprawę.

Metę pierwszego etapu zaplanowano w Ośrodku Lasów Państwowych w Jedlni-Letnisko. Na zmęczonych, ale uśmiechniętych uczestników czekało ognisko. Wkrótce wiosenne powietrze wypełniła woń pieczonych kiełbasek. W trakcie posiłku o budzącej się do życia przyrodzie opowiadał miejscowy leśniczy Zdzisław Zaczek. Na zakończenie odbył się konkurs wiedzy o Puszczy Kozienickiej. Zwycięzcy otrzymali filmy i albumy o lasach RDLP w Radomiu pt.: „Skarby leśnego królestwa”.

- Już trzeci rok zachęcamy mieszkańców Radomia i okolic do pozostawienia samochodów w garażach i zorganizowania wycieczki rowerowej w głąb lasu w ramach "Jazdy z miasta" – podkreśla nadleśniczy Nadleśnictwa Radom Jerzy Karaśkiewicz. Można śmiało przyjąć, że uczestnicy tej akcji to wypróbowane grono przyjaciół lasu. - Cieszę się, że z każdym etapem to grono rośnie – podsumowuje nadleśniczy Karaśkiewicz.

Mariusz Turczyk
Rzecznik prasowy RDLP w Radomiu


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek