Dlaczego żaby wybuchają? - głowią się naukowcy


Dlaczego żaby wybuchają? - głowią się naukowcy: artykuł nr 623

2005-04-30 04:18:36 Ciekawostki

W ciągu ostatnich tygodni w hamburskim stawie eksplodowało... ponad tysiąc żab. Niemieccy naukowcy nie wiedzą, dlaczego żaby pękają jak balony - mówi przedstawicielka Instytutu Higieny i Środowiska w Hamburgu. "Żabie szczątki i wodę ze stawu poddano badaniom, ale naukowcy nie znaleźli w nich bakterii ani wirusów, które mogłyby powodować takie pęcznienie żabich żołądków i ich rozrywanie" - informuje Janne Kloepper z Instytutu. - "Zdaje się, że nigdzie wcześniej nic takiego się nie zdarzało".

Żaby w stawie w dzielnicy Altona giną od początku kwietnia.

Wygląda to jak sceny z filmu science-fiction, powiedział dziennikowi "Hamburger Abendblatt" szef lokalnego ugrupowania obrońców środowiska Werner Schmolnik. Wzdęte żaby, zanim je rozerwie, męczą się przez kilka minut.

Biolodzy wysunęli kilka teorii, ale większość z nich wykluczono. Jakość wody w stawie jest ani lepsza ani gorsza niż w innych zbiornikach wodnych w Hamburgu, żaby nie wydają się chore, a laboratorium w Berlinie wykluczyło, by powodem rozrywania żab był pewien rodzaj grzyba zawleczony do Europy z Ameryki Południowej - mówi Kloepper.

Badania trwałą. Na wszelki wypadek mieszkańców poproszono o trzymanie się z dala stawu, w którym nieznany czynnik niszczy żaby. KLM

29 kwietnia 2005
Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek