Polska młodzież wyróżniona w europejskim finale Panasonic Kid Witness News


Polska młodzież wyróżniona w europejskim finale Panasonic Kid Witness News: artykuł nr 6279

2009-06-03 11:24:43 Ciekawostki

Firma Panasonic ogłosiła dzisiaj na uroczystej ceremonii w Royal Festival Hall w Londynie zwycięzców tegorocznego europejskiego finału projektu Panasonic Kid Witness News. Pierwsze miejsce zajęli uczniowie Gimnazjum im. W. Roentgena z Wuerzburga w Niemczech. Drugie miejsce w finale europejskim oraz nagrodę za najlepsze zdjęcia otrzymał reportaż gimnazjalistów z Jerzmanowej „Brudna Robota”. Polska młodzież, która konkurowała z rówieśnikami z 60 europejskich szkół, odebrała wyróżnienie z rąk Prezesa Panasonic Europe Laurenta Abadie. To jednak nie koniec tegorocznych zmagań. Wkrótce ogłoszona zostanie lista sześciu najlepszych filmów z całego świata, których autorzy spotkają się w Japonii na wielkim globalnym finale. Zespół z Polski również ma wciąż szanse na znalezienie się w finałowej szóstce.

Celem Panasonic Kid Witness News, edukacyjnego konkursu dla młodzieży gimnazjalnej, który istnieje od ponad 20 lat a w Polsce doczekał się już pięciu edycji, jest zapoznanie jej ze sztuką reportażu filmowego, uwrażliwienie na istotne problemy społeczne, a także rozwijanie kreatywności i umiejętności komunikacyjnych poprzez zespołową pracę nad przygotowaniem filmowych reportaży. Co roku młodzież, która zgłosi do konkursu autorski konspekt koncepcji reportażu na temat ekologii lub komunikacji ma szansę na otrzymanie profesjonalnego sprzętu audio-video od Panasonic, który posłuży do zrealizowania pomysłu. Nakręcony reportaż konkuruje
w kolejnych etapach konkursu: krajowym, europejskim i światowym.

Laurent Abadie, Prezes Panasonic Europe, wręczając nagrody młodzieży powiedział: „KWN to istotna część zobowiązania firmy Panasonic do troski o ekologię i społeczeństwo, która pozwala globalnie i lokalnie wzmocnić świadomość ludzi dotyczącą tych kwestii. Popularyzacja projektu Panasonic Kid Witness News i stale zwiększająca się liczba gimnazjów, które biorą w nim udział stanowi doskonałą okazję do zaprezentowania kreatywności i twórczego myślenia współczesnej młodzieży międzynarodowej publiczności. Osobiście, byłem pod dużym wrażeniem zarówno jakości reportaży, jak i oryginalności w ujęciu filmowanych zagadnień.”

Tegoroczni zwycięzcy polskiej edycji Panasonic Kid Witness News – młodzież z Gimnazjum im. Bohaterów Narodowych w Jerzmanowej – zdobyli w Londynie drugie miejsce oraz nagrodę za najlepsze zdjęcia. Ich reportaż „Brudna robota”, który zdobył uznanie europejskiego jury, przedstawia jeden dzień z życia pracownika lokalnego zakładu oczyszczania miasta w Głogowie. Poruszająca, osobista historia, opowiadana na tle zdjęć dokumentujących rutynę codziennej pracy bohatera reportażu przedstawia w unikalny sposób z jego perspektywy ludzkie zwyczaje i zaniechania. Film pozostawia mocne wrażenie i silny przekaz o stanie świadomości ekologicznej ludzi i ich postępowaniu.

Główną nagrodę europejskiego etapu Panasonic Kid Witness News przyznano Gimnazjum im. W. Roentgena
z Wuerzburga. Ich reportaż „Fascynujący Świat Komunikacji” przedstawiał zależności w różnicach językowych
i komunikacji poprzez zabawne gry słowne zaprezentowane różnymi technikami filmowymi i animowanymi. Jurorzy byli pod wrażeniem zarówno kreatywności, jak i profesjonalizmu młodzieży, zwłaszcza ich zdolności adaptacji ironicznego poczucia humoru.
Wśród wyróżnionych na europejskim finale konkursu Panasonic Kid Witness News znalazła się także młodzież z austriackiej Draschestrasse Vienna Bilingual School, która została nagrodzona w kategorii „Najlepszy Reportaż” wideo za film dokumentalny o celach i bieżących postępach Stanów Zjednoczonych pt. „ Wszyscy razem i każdy z osobna”.

Nagroda w kategorii “Najlepsze obywatelstwo” trafiła do uczniów z brytyjskiej szkoły Eaton Bank z Congleton za film podejmujący tematykę graffiti pt. „Dobro, Znaczenie i Brzydota”. Film stanowi badanie kulturalnego
i społecznego znaczenia graffiti dla artystów i szerszego społeczeństwa, w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „czy graffiti jest sztuką czy wandalizmem?”.

Film uczniów z włoskiej szkoły Centro Salesiano Don Bosco w Treviglio, pt. “Nie przejmuj się” został nagrodzony w kategorii „Najlepszy Storyboard”. Film przedstawia losy młodego chłopca, który stara się zaprosić koleżankę na imprezę szkolną.

Reportaże zrealizowane przez europejskich finalistów projektu Panasonic Kid Witness News będą konkurować
o laury w finale światowym z filmami przygotowanymi przez młodzież z innych kontynentów. Globalny finał konkursu został zaplanowany na początek lipca, a jego wyniki poznamy na uroczystej ceremonii, która będzie miała miejsce w Japonii.

Więcej informacji na temat Panasonic Kid Witness News można znaleźć na stronie internetowej: http://www.panasonic.pl/kwn

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek