WSPANIAŁE ATRAKCJE PODCZAS VIII FESTIWALU NAUKI W WARSZAWIE


WSPANIAŁE ATRAKCJE PODCZAS VIII FESTIWALU NAUKI W WARSZAWIE: artykuł nr 63

2004-10-21 17:38:16 Nauka w Polsce i na świecie

Do czego potrzebny jest demon Maxwella? Jak przy pomocy sprzętu gospodarstwa domowego przeprowadzić doświadczenia optyczne? W jaki sposób skonsumować kobietę i skonstruować dewianta? Czy roboty humanoidalne zagrożą ludzkości? Jak praktycznie wykorzystać swoją głupotę? - odpowiedzi na te i wiele innych pytań uzyskamy podczas Festiwalu Nauki w Warszawie.



WSPANIAŁE ATRAKCJE PODCZAS VIII FESTIWALU NAUKI W WARSZAWIE

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Poros

Do czego potrzebny jest demon Maxwella? Jak przy pomocy sprzętu gospodarstwa domowego przeprowadzić doświadczenia optyczne? W jaki sposób skonsumować kobietę i skonstruować dewianta? Czy roboty humanoidalne zagrożą ludzkości? Jak praktycznie wykorzystać swoją głupotę? - odpowiedzi na te i wiele innych pytań uzyskamy podczas Festiwalu Nauki w Warszawie.

VIII Festiwal Nauki, który odbywać się będzie w Warszawie w dniach 17-26 września, zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Organizatorzy starają się zadowolić wielbicieli wszystkich dziedzin nauki.

Naukowcom przyświeca ważny cel - popularyzacja swojej wiedzy. Festiwalowi patronuje Konferencja Rektorów Uczelni Warszawskich oraz Prezes i Prezydium Polskiej Akademii Nauk.

O KONSUMOWANIU KOBIET I WĄTPLIWEJ INTELIGENCJI

O tym, jak "skonsumować kobietę" i jak "skonstruować dewianta", poinstruują na przykład naukowcy z Instytutu Socjologii UW (26 września g. 12 i 25 września g.16).

Czy warto być inteligentnym? Na to nurtujące wielu pytanie uzyskamy odpowiedź w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania (21 września g. 16, wstęp dla osób powyżej 16 lat). Dowiemy się, czy jest szansa na to, by zmienić swój poziom inteligencji, czy inteligentni żyją dłużej i czy są zdrowsi. A co najważniejsze - przekonamy się, czy do osiągnięcia sukcesu w nauce i w pracy rzeczywiście potrzebny jest wysoki poziom inteligencji.

Jeśli okaże się, że nie jesteśmy zbyt inteligentni, nic nie szkodzi. W Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego wytłumaczą nam - w ramach "doradztwa filozoficznego w codzienności" - jak można praktycznie wykorzystać swoją głupotę (25 września g. 11.30).

EKSPERYMENTY W DOMOWEJ KUCHNI

Dużo zabawy czeka gości Instytutu Fizyki PAN w Warszawie. Zaplanowano tam gry w ciepło i zimno (19 września g. 10) Dowiemy się, jak zmierzyć temperaturę bez termometru, ile ciepła wydziela się przy upadku kulki ołowianej na podłogę, jak działają kaloryfery, kominy, lodówki oraz jak domowymi środkami zbudować i uruchomić prosty silnik. "Do udziału w eksperymentach zaprosimy publiczność" - kuszą naukowcy.

Nasza domowa kuchnia może stać się laboratorium doświadczalnym - zapewniają naukowcy z IF PAN i podkreślają, że każdy z nas przy odrobinie pomysłowości może stworzyć własne domowe laboratorium optyczne, wykorzystując proste narzędzia znalezione na przykład w kuchennej szafce.

"Do demonstracji podstawowych praw przyrody nie trzeba używać zaawansowanych technologii" - zapewniają fizycy, którzy podczas festiwalu zademonstrują doświadczenia optyczne z wykorzystaniem sprzętu gospodarstwa domowego (26 września, g. 10).

Posługując się dzbanem z wodą, stalowymi miskami lub żyletkami wyjaśnią, na czym polega zjawisko tęczy, dlaczego niebo jest niebieskie (a czasem czerwone!) i udzielą jednoznacznej odpowiedzi na fundamentalne pytanie: czy światło jest cząstką czy falą?

NAUKOWE TAJEMNICE ALKOHOLU

Nie można być zbyt ufnym wobec kotleta. Czy wiemy, co może być w kotlecie, kiełbasie lub befsztyku tatarskim? Jakie pasożyty bywają w mięsie? Jak można zostać nieszczęśliwym posiadaczem „bogatego życia wewnętrznego"? Jak się tego ustrzec? To wszystko wyjaśnią nam w Instytucie Parazytologii PAN (18 września g. 11:20).

Alkoholowe trunki - jak się okazuje - mogą mieć nader istotne znaczenie w nauce. Na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego wysłuchamy ciekawych refleksji chemika: "In vino veritas", czyli co mówi chemikowi "duch wina" (21 września g. 18).

Na dolewkę - "Z baru na rynki finansowe... czyli jak rozważania po piwie prowadzą do analizy cen na giełdzie lub jak budować wirtualne światy" - wykład w Szkole Głównej Handlowej (22 września g. 17).

Po winie i piwie możemy zobaczyć "przegląd dziwnie wyglądających organizmów, które żyły w morzach ponad 500 milionów lat temu", czyli cuda ewolucji. Taka ekspozycja organizowana jest na Wydziale Geologii UW (25 i 26 września g. 12).

GRAFOLOGIA I GIGANTYCZNE TELESKOPY

O przydatnych sposobach poznawania ukrytej prawdy dzięki badaniu pisma usłyszymy na Wydziale Prawa i Administracji UW (26 września g. 12). Czy z pisma ręcznego można odczytać czyjeś cechy charakteru, skłonności, upodobania? W jaki sposób identyfikuje się człowieka na podstawie pisma w postępowaniu sądowym? Wszystkie odpowiedzi na te tematy padną podczas wykładu o grafologii.

Podczas tegorocznego festiwalu wiele atrakcji przygotowano dla miłośników nauk ścisłych. Pierwsze kroki mogą oni skierować do Laboratorium Ciężkich Jonów UW, gdzie obejrzą "Tajemniczy świat jąder atomowych" (18 września g. 9, 10, 11, 12, 13, 14). Jest to film przygotowany przez fizyków z Instytutu Fizyki Jądrowej im. H. Niewodniczańskiego w Krakowie, nagrodzony GRAND PRIX na Krakowskim Przeglądzie Filmów Naukowych.

Wszyscy zainteresowani astronomią zyskają szansę niepowtarzalną - możliwość poobserwania nieba przez największe na świecie teleskopy, skonstruowane dla celów edukacyjnych. W Centrum Badań Kosmicznych PAN czeka ich obserwacja nieba on-line (17 września, g. 12, 13, 14) z teleskopów na hawajskiej wyspie Maui oraz w Nowej Południowej Walii w Australii.

ROBOTY, CYBORGI, HUMANOIDY I DEMON

Modele mobilnych robotów można będzie podziwiać w w Polsko- Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych. Tam dowiemy się, w jaki sposób zaawansowaną technikę można wykorzystać w życiu codziennym i zabawie. Po prezentacji robotów na auli goście przeniosą się do Laboratorium Robotyki, gdzie będą mogli pograć z robotem w warcaby.

W festiwalowe dni Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej opanują cyborgii i humanoidy (26 września g. 9:15, 11:15). Robotronika na drodze do sztucznego człowieka, kroki w odległej i nieodległej historii robotyki, moduły sztucznego życia, a także neuroprotezy i neuroroboty oraz roboty humanoidalne - partnerzy lub przeciwnicy człowieka - to tematy wykładów.

O demonie Maxwella, ruchach Browna i silnikach białkowych posłuchamy w Instytucie Podstawowych Problemów Techniki PAN (21 września g. 18). "Omówimy ruch cząstek Browna, to znaczy chaotyczny ruch cząstek zawiesiny, wywołany przez fluktuacje ciśnienia ośrodka. Jako przykład opisane zostanie działanie silnika białkowego w komórkach biologicznych" - zachęcają naukowcy.

* * *

FESTIWALE W CAŁEJ POLSCE

Festiwale Nauki odbędą się w tym okresie w wielu miastach Polski. Silnym akcentem w trakcie ich trwania będzie, organizowany przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji we współpracy z kilkunastoma ośrodkami z kraju, II Ogólnopolski Dzień Nauki - POLSKA 2004 http://www.mnii.gov.pl/mnii/index.jsp?place=Menu08&news_cat_id=15 8&layout=3 (18 września).

Udział w przygotowaniach do tego święta nauki biorą Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk oraz Telewizja Polska S.A.

Wśród patronów prasowych jest Serwis PAP Nauka w Polsce.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce,

21 października 2004

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie