W Krasiejowie poszukują kości prehistorycznych zwierząt


W Krasiejowie poszukują kości prehistorycznych zwierząt: artykuł nr 6318

2009-07-24 09:04:02 Zoologia

Studenci pracują w Krasiejowie pod opieką pracowników naukowych Uniwersytetu Warszawskiego (UW). Praca młodych odkrywców trwa 7 godzin dziennie przez dwa tygodnie. "Najpierw kilof i szpadel, potem młotek i dłuto, a później zmiotka i pędzelek. Studenci świetnie sobie radzą, są ostrożni i precyzyjni" - powiedziała PAP opiekunka grupy, Aleksandra Skawina z zakładu paleobiologii i ewolucji UW.

Dodała, że do rozpoczęcia poszukiwania skamieniałości nie są potrzebne jakieś specjalne umiejętności. "Pierwszego dnia już widać, jak wygląda kość, jak ją odróżnić od osadu. Jedną z metod poszukiwania jest metoda +po dźwięku+. Kiedy się stuknie w podłoże, to słychać, że inaczej dźwięczy ziemia, w której jest jakaś kość" - wyjaśniła Skawina.

PAP Nauka w Polsce Studenci już na początku obozu zanotowali pierwsze sukcesy. Udało się im znaleźć m.in. czaszki metopozaurów, kości fitozaura i fragmenty szkieletu aetozaura. Zdaniem prof. Jerzego Dzika z Polskiej Akademii Nauk, Krasiejów to miejsce bardzo bogate w prehistoryczne szczątki. Dzik był kierownikiem zespołu, który odkrył w Krasiejowie najstarszego dinozaura na świecie - opolskiego silezaura.

Naukowiec podkreślił, że obozy naukowe są już od lat organizowane w Krasiejowie, a obfitość złoża w byłej kopalni iłów sprawia, że jeszcze przez wiele lat będzie można znajdować tam interesujące szczątki. "Studenci chcą tutaj przyjeżdżać, mamy zawsze więcej chętnych niż miejsc" - zaznaczył.

Dzik dodał, że uczestnikami obozów w Krasiejowie są głównie studenci niższych lat kierunków przyrodniczych, dla których kontakt ze skamieniałościami może być użyteczny. Jednak w Krasiejowie pojawiali się nie tylko biolodzy i zoolodzy. "W swoim czasie mieliśmy nawet teologów, dla których bardzo intrygujące jest dowiedzenie się, jak to naprawdę z tą ewolucją było" - powiedział.

Badania naukowe rozpoczęły się w nieczynnej kopalni iłów w Krasiejowie w latach 90. Od roku 2000 trwa systematyczna eksploatacja złoża. Wykopaliska stały się słynne, gdy odkryto tam szczątki najstarszego na świecie dinozaura, nazwanego Silesaurus Opoliensis (ok. 225-230 milionów lat przed naszą erą) oraz kości prapłazów - przodków wielkich jurajskich dinozaurów.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii