Toksyczne zabawki


Toksyczne zabawki: artykuł nr 632

2005-05-03 02:26:31 Ochrona środowiska

Rezultaty najnowszych testów wykonanych na zlecenie Greenpeace wykazują, że dobra konsumpcyjne codziennego użytku skierowane do dzieci zawierają wysoki poziom substancji toksycznych. Włoski oddział Greenpeace zlecił testy laboratoryjne badające poziom substancji toksycznych w koszyku konsumenckim 12 popularnych dóbr konsumpcyjnych, m. in. zabawek i artykułów dla dzieci, koszulek,odtwarzaczy DVD i środków do pielęgnacji skóry.

W testach przeprowadzonych przez holenderskie laboratiorium TNO Environment and Geosciences, najwyższy poziom niebezpiecznych substancji znalazł się w produktach dla dzieci i niemowlaków, szczególnie w modelach lalek

Spiderman Flip 'n zip i Barbie Fashion Fever firmy Mattel. Wiele spośród tych chemikaliów, m. in. ftalany, alkilofenole, piżma syntetyczne może potencjalnie naruszać system hormonalny, być przyczyną nowotworów lub poronień, zaburzać czynności układu rozrodczego oraz odkładać się w organizmie i środowisku.

Wiele firm, m. in. Sony, Sony Ericsson, już poczyniło odpowiednie kroki i zobowiązało się do wycofania niebezpiecznych chemikaliów z całej gamy swoich produktów. Decyzje te były spowodowane długotrwałymi naciskami ze strony organizacji ekologicznych.

Więcej informacji: Jacek Winiarski, Rzecznik Prasowy, Greenpeace Polska: tel. 504 274 081
Źródło: Zielona Brama / Greenpeace Polska

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ochrony środowiska