Uzupełnij braki, poznaj kolegów z roku, naucz się efektywnego zdobywania wiedzy


Uzupełnij braki, poznaj kolegów z roku, naucz się efektywnego zdobywania wiedzy: artykuł nr 6346

2009-08-31 11:44:45 Szkoła

Zanim zaczniesz studiować – uzupełnij braki, poznaj kolegów z roku, naucz się efektywnego zdobywania wiedzy. SGGW rozpoczęła akcję „Wyrównaj poziom” skierowaną do nowych studentów czelni.

Matura zdana. Indeks w kieszeni. Pełen sukces. Jednak nie wolno zapominać, że na świeżo upieczonych studentów czeka kolejne trudne zadanie – zaliczenie pierwszego roku studiów. Duże problemy mogą pojawić się, gdy z któregoś przedmiotu (matematyka, fizyka, chemia) występują poważne braki na poziomie szkoły średniej. Jednak nic straconego. Zaległości można nadrobić jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. W SGGW od lat organizowane są specjalne kursy, które pozwalają wyrównać poziom z wybranych przedmiotów.

Najtrudniejszy pierwszy rok

Coraz częściej zdarza się, że studenci rezygnują ze studiów w trakcie pierwszego roku. Taką decyzję często podejmuje sam student, jednak czasem musi podjąć ją dziekan. Najczęstszą przyczyną szybkiego zakończenia studiów są problemy z zaliczeniem niektórych przedmiotów. Na pierwszym roku studiów trzeba zwykle zaliczyć kilka przedmiotów uznawanych za trudne, jak matematyka, fizyka czy chemia. Maturzyści, którzy świetnie zdali maturę np. z matematyki nie zdają sobie sprawy, że mogą mieć duże zaległości np. z fizyki.

Przyczyny zaległości

Wielu maturzystów po prostu nie zdaje sobie sprawy z braków w wiedzy z przedmiotów podstawowych takich jak matematyka, fizyka czy chemia. Wynika to różnych przyczyn, między innymi  z zaległości z wcześniejszych etapów kształcenia, czy też wyboru "łatwiejszych" przedmiotów maturalnych. Tymczasem wiedza z tych przedmiotów jest na pierwszym roku studiów na wielu kierunkach niezbędna do zrozumienia wykładów nie tylko z matematyki, fizyki i chemii, lecz także innych przedmiotów w kolejnych latach studiów.
Jak sprawdzić, czy mamy zaległości z danego przedmiotu? Wystarczy zrobić samosprawdzający test online na stronie www.wyrownajpoziom.sggw.pl.

Wyrównaj poziom

W SGGW od lat realizowany jest wrześniowy kurs wyrównawczy dla świeżo upieczonych studentów, który ma na celu pomóc im w nadrobieniu zaległości ze szkoły średniej i w ten sposób ułatwić zaliczenie pierwszego roku. W tym roku dla pierwszoroczniaków organizowana jest akcja WYRÓWNAJ POZIOM. W ramach tej akcji finansowanej ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, działanie 4.1.1. „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni", studenci pierwszego roku otrzymają bezpłatne wsparcie pozwalające bez problemów wystartować na studiach.
•    został uruchomiony system testów on-line, sprawdzający wiedzę z matematyki, fizyki i chemii.
•    300 studentów będzie mogło skorzystać z bezpłatnego, finansowanego przez UE, kursu wyrównawczego z matematyki i fizyki.
•    dla wszystkich podejmujących studia na pierwszym roku, od września dostępne będą e-learningowe podręczniki z podstaw matematyki, fizyki i chemii – ułatwiające samodzielne powtórzenie materiału.
 
Informacje są dostępne na stronie www.wyrownajpoziom.sggw.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z szkół