Rozpoczął się Kielecki Festiwal Nauki


Rozpoczął się Kielecki Festiwal Nauki: artykuł nr 6368

2009-09-16 16:58:40 Ciekawostki

rawie 200 imprez popularnonaukowych - wykładów z dziedzin humanistycznych i przyrodniczych, pokazów multimedialnych, warsztatów psychologicznych i artystycznych, pokazów doświadczalnych, a także koncertów i wernisaży - przygotowano w ramach X Kieleckiego Festiwalu Nauki. Imprezę zainaugurowano 15 września w Muzeum Historii Kielc. Głównym organizatorem Festiwalu jest Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Kochanowskiego (UJK) w Kielcach.

Dwutygodniowy festiwal rozpoczęły prezentacje przygotowane przy udziale muzeum w ramach Dnia Kultury Żydowskiej. Publiczność mogła obejrzeć fragment przedstawienia pt. "Przy szabasowych świecach" w wykonaniu gimnazjalistów z Woli Jachowej. Zorganizowano ponadto warsztaty języka hebrajskiego i degustację potraw kuchni żydowskiej.
"Festiwal jest po to, by przekonać młodych ludzi, że warto wiedzieć i warto umieć" - powiedział otwierając imprezę prorektor ds. ogólnych UJK prof. Jacek Semaniak.

W ramach festiwalu odbędą się m.in. warsztaty psychologiczne dotyczące sposobów radzenia sobie ze stresem, pedagogiczne, językowe i filmoznawcze. Miłośnicy ekonomii i zarządzania będą mogli wziąć udział w grach strategicznych. Zaplanowano mistrzostwa w matematycznej piłce nożnej dla licealistów, wycieczki krajoznawcze, wernisaże prac plastycznych i lekcje muzealne. Podczas debaty politycznej parlamentarzyści i samorządowcy będą dyskutowali o przyszłości młodzieży w Kielcach i o największych inwestycjach w Świętokrzyskiem.

Na niedzielę 20 września zaplanowano galę festiwalową "Nauka - Kultura - Sztuka - Sport". Przez sześć godzin na kieleckim Placu Artystów będą prezentowali się mistrzowie wschodnich sztuk walki oraz grupy rekonstrukcji historycznych. Będą występy młodych tancerzy, wokalistów oraz koncert muzyki klasycznej. Przygotowano warsztaty rzeźbiarskie, graficzne, eksperymenty w tworzeniu szklanych wyrobów i doświadczenia fizyczne. Zostanie zaprezentowana m.in. ruchoma zabawka naukowa wykorzystująca technologię odczytu fal mózgowych EEG.

Zdaniem dyrektora festiwalu dr Agnieszki Predygier z UJK, najważniejsza podczas tegorocznej edycji imprezy jest promocja nauki, kultury i sztuki w sposób, który może zainteresować młodych mieszkańców Kielc. "Chcemy pokazać młodym ludziom, że Kielce są miejscem, w którym można fajnie żyć, pokazać, co interesującego dzieje się w szkołach, podpowiedzieć nauczycielom, jak realizować zajęcia z fizyki czy chemii, jak rozbudzić w uczniach talenty" - tłumaczyła Predygier.

Festiwalowe imprezy będą odbywały się w Kielcach, głównie w aulach uniwersytetu oraz w ośmiu miastach województwa świętokrzyskiego, m.in. w Chęcinach, Sandomierzu i Busku-Zdroju. Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej: www.kfn.ujk.edu.pl

Kielecki Festiwal Nauki odbywa się dzięki współpracy UJK, instytucji kultury oraz szkół i uczelni wyższych w regionie, m.in. Wyższej Szkoły Ekonomii i Prawa w Kielcach, Wyższej Szkoły Umiejętności w Kielcach, Wyższej Szkoły Humanistyczno-Przyrodniczej w Sandomierzu oraz Wyższej Szkoły Biznesu i Przedsiębiorczości w Ostrowcu Świętokrzyskim.


Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek