13. Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Puchalskiego


13. Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Puchalskiego: artykuł nr 6369

2009-09-16 17:00:39 Ciekawostki

Pokazy filmowe, wystawy fotografii przyrodniczej, spotkania z realizatorami, a także warsztaty ekologiczne znalazły się w programie rozpoczętego we wtorek w Łodzi 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. O Grand Prix tegorocznego Festiwalu rywalizuje 31 filmów z 11 europejskich krajów.

Wśród konkursowych filmów znalazło się 10 polskich oraz obrazy twórców m.in. z Hiszpanii, Niemiec, Serbii i Węgier. Filmy oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem prorektora łódzkiej "filmówki" prof. Andrzeja Bednarka.
Łódzka impreza to największy w Polsce festiwal filmów przyrodniczych. Odbywa się co dwa lata od 1980 roku pod stałym hasłem "Promocja przyrody i krajobrazu Europy". Jego celem jest popularyzacja krajowego i międzynarodowego dorobku filmu przyrodniczego oraz edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży.

Oprócz konkursowych pokazów w programie imprezy tradycyjnie zaplanowano pokazy specjalne filmów przyrodniczych, wystawy fotografii, a także warsztaty i konkursy organizowane dla dzieci i młodzieży popularyzujące wiedzę z zakresu ochrony środowiska i ekologii.

Przez jeden dzień warsztaty i konkursy dla młodzieży odbywać się będą w znanym z wód geotermalnych Uniejowie. Weźmie w nich udział także młodzież z Izraela i Litwy. Filmy konkursowe prezentowane są w kinie Łódzkiego Domu Kultury; pokazy pozakonkursowe odbywać się będą w kinach "Charlie" i "Kinematograf".

Podczas Festiwalu odbędą się także obchody 60-lecia Wytwórni Filmów Oświatowych (WFO) w Łodzi. W sobotę w Muzeum Kinematografii przez cały dzień będzie można zobaczyć 45 filmów "Oświatówki", zaplanowano spotkania z reżyserami i realizatorami związanymi z Wytwórnią m.in. Stanisławem Janickim oraz wystawę zdjęć z prywatnych archiwów osób związanych z WFO. Honorowy patronat nad jubileuszem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Festiwal zakończy się 19 września.

Festiwal im. Wł. Puchalskiego należy do organizacji ECOMOVE International, zrzeszającej festiwale filmów przyrodniczych. Jego organizatorami są Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych, Łódzki Dom Kultury oraz Stowarzyszenie "Film - Przyroda - Kultura".

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek