Odkrywanie Wisły przez warszawiaków


Odkrywanie Wisły przez warszawiaków: artykuł nr 6402

2009-09-30 17:16:41 Ekologia

W sobotę 3 października na Wybrzeżu Kościuszkowskim, na skwerze Kahla w okolicach pomnika Syrenki Warszawskiej odbędzie się piknik ekologiczny pod hasłem „Odkrywamy Wisłę”. Organizatorem wydarzenia jest międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF Polska. Partnerem eko-pikniku są firmy z systemu Coca-Cola w Polsce, które od 3 lat wspierają program WWF „Rzeki dla życia – Wisła” oraz Organizacja Odzysku Rekopol.

Na warszawiaków czeka mnóstwo atrakcji: przyrodnicza ścieżka edukacyjna, koncert oraz warsztaty gry na liściach prowadzone przez Jacentego Ignatowicza, dobrze znanego z programu „Mam Talent”, warsztaty wyplatania z wikliny, a także jarmark produktów ekologicznych.

Eko-piknik ma na celu przybliżenie warszawiakom przyrody Wisły, zwrócenie uwagi na konieczność ochrony największej polskiej rzeki, a także uświadomienie znaczenia segregacji i recyklingu odpadów, które powstają w naszych domach. Jedną z głównych atrakcji imprezy będzie ścieżka ekologiczna WWF, na której czekają na uczestników zadania, np. dopasowanie gatunku ptaka do gniazda, czy rozpoznawanie tropów zwierząt żyjących nad Wisłą. Każdy będzie mógł sprawdzić, co wie na temat przyrody Wisły oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat królowej polskich rzek. Na końcu ścieżki będą czekały atrakcyjne nagrody.

Wśród atrakcji znajdą się koncerty gry na butelkach, liściach, można będzie też wysłuchać utworów przygotowanych na podstawie głosów ptaków. Dzieci i ich rodzice będą mogli wziąć udział      
w specjalnych warsztatach i spróbować swoich sił w grze na nietypowych instrumentach.

W namiotach firm systemu Coca-Cola i Organizacji Odzysku Rekopol będzie prowadzona edukacja ekologiczna na temat segregacji odpadów, a przyniesione przez warszawiaków surowce wtórne będą wymieniane na sadzonki roślin oraz koszulki wykonane z bawełny i przetworzonych butelek plastikowych. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursach o tematyce ekologicznej, zwiedzić olbrzymi dmuchany statek piracki, pokolorować billboard i zrobić sobie zdjęcie z misiem pandą.

„Wisła to jedna z najwspanialszych, najlepiej zachowanych rzek naszego kontynentu, zasługująca wręcz na miano ”królowej europejskich rzek”- mówi Przemek Nawrocki z WWF Polska - „WWF od kilku lat prowadzi projekt "Rzeki dla życia", którego celem jest ocalenie i przywracanie naturalnego charakteru polskich rzek, w tym przede wszystkim Wisły. Dlatego wydarzenie pod hasłem “Odkrywamy Wisłę” jest dla nas doskonałym pretekstem, aby przybliżyć warszawiakom przyrodę tej pięknej i zaskakująco mało znanej rzeki oraz uświadomić jej znaczenie. Dzięki tej imprezie chcemy pomóc odkryć Wisłę mieszkańcom Warszawy.”

W czasie imprezy zostanie podsumowany program edukacyjny prowadzony przez WWF Polska, przy wsparciu firm z systemu Coca-Cola, „Łosoś – reaktywacja”, w którym uczestniczyło ponad 700 uczniów z całej Polski. Dzięki tej akcji gimnazjaliści zdobyli wiedzę o rybach wędrownych         i ekosystemach rzecznych. Uczniowie wzięli również udział w konkursie na temat ochrony rzek i ryb wędrownych. Podczas pikniku nad Wisłą zostanie uroczyście wręczona nagroda dla zwycięzców konkursu.

„Firmy systemu Coca-Cola aktywnie działają na rzecz ochrony środowiska, w tym zasobów wodnych oraz selektywnej zbiórki odpadów. Eko-piknik „Odkrywamy Wisłę” wpisuje się doskonale w tę strategię i stanowi ważny element obchodzonego właśnie przez Coca-Cola w Europie tygodnia „Live Positively”, czyli: „Żyj pozytywnie”, którego wiodącym motywem jest selektywna zbiórka odpadów opakowaniowych oraz recykling. W tygodniu tym 3 tysiące pracowników Coca-Cola w 38 krajach Europy weźmie udział w inicjatywach takich jak sprzątanie brzegu Wisły w Warszawie,
a dodatkowe 30 tys. zaangażuje się w inne incjatywy i akcje na rzecz ochrony środowiska. Mamy nadzieję, że również warszawiacy odpowiedzą na ten ekologiczny apel i 3 października tłumnie pojawią się nad Wisłą”. – dodaje Katarzyna Borucka, dyrektor ds. wizerunku, komunikacji
i kontaktów zewnętrznych w Coca-Cola Poland Services.
 
„Nasz przemysł zależy od wody, dlatego firmy z systemu Coca-Cola na całym świecie proaktywnie działają na rzecz ochrony zasobów wodnych. – podkreśla Iwona Jacaszek, dyrektor
ds. korporacyjnych Coca-Cola HBC Polska. - Po pierwsze zużywamy wodę w procesach produkcji     w najbardziej efektywny sposób. Oszczędzamy ją, oczyszczamy według najwyższych standardów, odpowiedzialnie odprowadzamy ścieki. Po drugie, współpracujemy z lokalną społecznością, władzami i organizacjami pozarządowymi. To oczywiste, że jako członek społeczności, w której działamy, stawiamy ochronę zasobów wodnych wysoko na liście naszych priorytetów. Dlatego przyłączamy się do apelu WWF-u i gorąco zapraszamy warszawiaków na piknik.” – dodaje.

Piknik ekologiczny „Odkrywamy Wisłę” jest kolejnym, wspólnym przedsięwzięciem organizacji ekologicznej WWF oraz firm z systemu Coca-Cola w Polsce. Współpraca rozpoczęła się w 2007 roku, a dzięki programowi „Rzeki dla życia”, do Wisły w ciągu trzech lat trafiło ponad 700 tysięcy sztuk narybku łososia, co daje szanse na odrodzenie jego polulacji w królowej polskich rzek. Program WWF „Rzeki dla życia” koncentruje się także na ochronie walorów przyrodniczych Wisły, która jako jedyna rzeka w Europie zachowała swój naturalny charakter na odcinku ponad 300 km i jest ostatnią, nieuregulowaną europejską rzeką.
 

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii