Rododendrony, peonie i różaneczniki zapraszają do Powsina


Rododendrony, peonie i różaneczniki zapraszają do Powsina: artykuł nr 647

2005-05-06 23:02:07 Botanika

"Maj to niewątpliwie najpiękniejszy okres w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie. Można już obserwować m.in. kwitnące azalie, peonie, białe i ciemnoczerwone różaneczniki" - zachęca pracownik Ogrodu, Wojciech Dmuchowski. "To koniecznie wymaga obejrzenia, tym bardziej, że można jeszcze zobaczyć kwitnącą magnolię czarną i te gatunki magnolii, u których kwiaty pojawiają się po rozwoju liści, czyli magnolię parasolowatą, drzewiastą i Siebolda" - mówi. Miłośnicy bylin obejrzą żółte smagliczki, fioletowo kwitnące żagwiny, białe ubiorki, żółte wilczomlecze, pragnię syberyjską, różnokolorowe floksy, różowo kwitnące bergenie i różnokolorowe fiołki.

Na uwagę zasługują liczne gatunki i odmiany skalnic. "Warto też zwrócić uwagę na hosty, których bardzo dekoracyjne liście w tej porze roku prezentują się bardzo okazale" - opowiada Dmuchowski.

Jak mówi, w kolekcji irysów warto zwrócić uwagę na wcześniejsze irysy z grupy Barbata Nana. "Są to odmiany w większości pochodzące od kosaćca niskiego. Pod koniec maja zakwitną odmiany wielkokwiatowe irysów" - i dodaje, że oglądając irysy warto zwrócić uwagę na inne gatunki rosnące w pobliżu, a szczególnie ozdobne czosnki oraz pustynniki.

"W kolekcji roślin górskich wyczujemy piękny zapach kwitnących goździków, a szczególnie goździka wczesnego. Na uwagę zasługuje duży, charakterystyczny, choć nie kolorowy kwiatostan arcydzięgla litwora - rośliny, często używanej w cukiernictwie do dekoracji tortów i ciast. Obok niego na różowo kwitnie bniec czerwony oraz omieg górski o żółtych kwiatach" - uzupełnia.

Być może pierwsze kwiaty pojawią się także w kolekcji róż ale, jak podkreśla Wojciech Dmuchowski, kolekcja ta najbardziej atrakcyjna będzie w czerwcu.

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego „Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach" odbędą się koncerty fortepianowe: * 15 maja, godz. 15.00, koncert w ramach Estrady Młodych * 22 maja, godz. 15.00, koncert „W królestwie redodendronów" w wykonaniu Anny Marii Stańczyk * 29 maja, godz. 15.00, koncert w ramach Estrady Młodych.

Zwiedzający będą mogli wziąć udział w zaplanowanej na 21-22 maja imprezie plenerowej „Dni Rododendronów". W tych dniach na terenie ogrodu odbędzie się też kiermasz ogrodniczy, na którym producenci będą sprzedawać rośliny do ogrodów i na balkony, rośliny doniczkowe, materiały i sprzęt ogrodniczy.

Ogród Botaniczny PAN jest otwarty dla we wszystkie dni tygodnia, od godz. 10.00 - 18.00.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki