Odwiedź niezwykłe szympansie sanktuarium, gdzie potrzeby małp są najważniejsze na świecie!


Odwiedź niezwykłe szympansie sanktuarium, gdzie potrzeby małp są najważniejsze na świecie!: artykuł nr 6475

2009-11-09 13:36:17

Odwiedź Chimp Eden, prawdziwe sanktuarium szympansów – miejsce, w którym zwierzęta są zawsze na pierwszym miejscu, a ludzie istnieją po to, aby spełniać wszelkie potrzeby tych naczelnych. Naszym przewodnikiem po świecie pięknych małp będzie znany afrykański ekolog, Eugene Cussons, który poświęcił całe swoje życie, aby stworzyć prawdziwą ostoję dla szympansów.

Zobacz, jak nasz bohater usiłuje stworzyć naturalne warunki dla nowo przybyłych szympansów, które potrzebują siedlisk i doświadczeń przypominających te z życia na wolności. Kamery Animal Planet rejestrują podróż Cussonsa do Angoli i Sudanu, gdzie prowadzi on nieustanną walkę o uwolnienie zwierząt, które są przetrzymywane w klatkach, skute łańcuchami lub sprzedawane na rynkach z mięsem unikalnych gatunków.

Eugene zrobi wszystko, by uchronić naczelne przed maltretowaniem, zaniedbaniem, a w ostateczności – także przed wyginięciem. Dopóki nie uda się umieścić wszystkich szympansów w Chimp Eden, nasz bohater nie spocznie, bezustannie narażając przy tym swoje życie. Jednak prawdziwym celem Eugene jest przyzwyczajenie najsilniejszych i najsprawniejszych osobników do życia w lesie deszczowym - tam, gdzie jest ich miejsce.

Przeżyj wraz z Eugene’em prawdziwe emocje, którym musi sprostać, kiedy jeden z jego podopiecznych niespodziewanie umiera. Zobacz, jak wytrwale pracuje ze zwierzętami z rezerwatu, aby zdobyć ich zaufanie, zintegrować je z pozostałymi podopiecznymi i nauczyć technik przetrwania w buszu. Odkryj, jak głęboka więź może połączyć człowieka i jego najbliższego zwierzęcego krewniaka. Zobacz ekscytujące wydarzenia, emocje, inspiracje i wielką nadzieję.

Czy Cussons zrealizuje swoją wizję świata, w którym człowiek nie zagraża szympansom, a zwierzęta te mogą samodzielnie żyć na wolności? Przekonaj się, czy na naszej planecie znajdzie się prawdziwy Dom dla szympansa?

Dom dla szympansa
(ang.: Escape to Chimp Eden 2)

Premiera: wtorek, 10 listopada, godz. 20:30 na Animal Planet
Kolejne odcinki: wtorki, godz. 20:30

Dom dla szympansa

Dom dla szympansa

Dom dla szympansa
Opisy odcinków

Odcinek 1: Spotkanie Tony’ego ze śmiercią
(ang.: Tony's Brush with Death)
Emisja: wtorek, 10 listopada, godz. 20:30

W Chimp Eden nadszedł dzień przenosin. Czteroletni Tony i siedmioletnia Sampa, którzy zostali ocaleni z Angoli, są gotowi do zakończenia kwarantanny i integracji z innymi szympansami. Oboje trzeba uśpić na czas przeprowadzki – Sampa potrzebuje dodatkowo implantu antykoncepcyjnego, a Tony'ego należy dokładnie przebadać i ocenić jego zaćmę oraz infekcję pyska. Choć usypianie przy pomocy strzałek ze środkiem znieczulającym może wydawać się rutynową procedurą, zawsze wiąże się ono z ryzykiem. Gdy jeden z szympansów źle reaguje, Eugene musi zmierzyć się ze swoim najgorszym koszmarem.

Odcinek 2: Rodzina Jao: Fałszywa dwunastka
(ang.: The Family Jao: Cheaper by the Dozen)
Emisja: wtorek, 17 listopada, godz. 20:30

Wybieg dla młodych osobników przygotowuje się do przyjęcia nowych przybyszów – Tony'ego i Sampy – dzięki którym liczba członków rodziny Jao rozrośnie się do równej dwunastki. Jednak zbliżające się wprowadzenie Tony'ego i Sampy do tego grona martwi zarówno Eugene'a, jak i Philipa. Sampa jest pierwszą dojrzałą samicą na wybiegu młodych, a trójka dojrzałych samców w rodzinie – Jao, Zac i Cozi – jeszcze nigdy nie przebywała w towarzystwie „prawdziwej kobiety”. Jej obecność z pewnością zmieni dynamikę w grupie. Tony budzi inne wątpliwości. Jest chuchrem, ma kiepski wzrok i stracił większość zębów. Nie wiadomo, czy zdoła przetrwać codzienne przepychanki na wybiegu. Przyszłość Tony'ego staje się mocno niepewna, gdy Zac postanawia nauczyć go dyscypliny.

Odcinek 3: Kłopoty to specjalność Josephine, część 1
(ang.: Josephine's The Name, Trouble's The Game (Part 1) )
Emisja: wtorek, 24 listopada, godz. 20:30

Niektóre szympansy stale wpadają w tarapaty. Trzynastoletnia Josephine jest tego najlepszym przykładem. Lata maltretowania w niewoli sprawiły, że jest agresywna, nieufna, może mieć też zaburzenia psychiczne. Jej integracja z mieszkańcami wybiegu dorosłych postawiła wszystkich w stan najwyższej gotowości. Ostatnia samica, która weszła do tej grupy, została powitana przemocą i brutalnością. Przypadek Josephine może skończyć się jeszcze gorzej. Wszystko zależy od zachowania samca alfa – Abu. Gdy jednak następuje punkt kulminacyjny wprowadzania Josephine do nowego środowiska, gwałtowna i niespodziewana tragedia potrząsa całym rezerwatem w posadach.

Odcinek 4: Kłopoty to specjalność Josephine, część 2
(ang.: Josephine's The Name, Trouble's The Game (Part 2))
Emisja: wtorek, 1 grudnia, godz. 20:30

Zaskakująca śmierć samca alfa z grupy dorosłych – Abu – wywołała ogromne zamieszanie w rezerwacie. Trzeba szybko stwierdzić przyczynę śmierci. Jeśli Abu chorował na zaraźliwą chorobę, zagrożony jest każdy szympans. Pomimo niepewności integracja Josephine z grupą musi być kontynuowana. Jednak układy w grupie dorosłych uległy zmianie. Teraz to Amadeus jest niekwestionowanym osobnikiem alfa, nie wiadomo jednak czy wzorem Abu zaakceptuje Josephine, czy też śmierć Abu przekreśliła powodzenie akcji.


Odcinek 5: Nowy dom dla Suzi i Lily, część 1
(ang.: A New Home for Suzie and Lily (Part 1))
Emisja: wtorek, 8 grudnia, godz. 20:30

Zobaczymy opowieść o jednym z najwspanialszych sukcesów w historii RPA, czyli o ocaleniu nosorożców, a także o wciąż trwającej walce o ich ochronę. Kim jedzie wraz z córkami do rezerwatu Malilangwe w Zimbabwe. Tutaj, u boku Gezani Manyau, najbardziej doświadczonego z miejscowych zwiadowców, uczą się tropić nosorożce. Pomagają też Sarze Clegg, która kieruje w rezerwacie programem ochrony tych zwierząt. Będą pomagać Sarze  przy operacji transportu jednego z nosorożców. Podczas chwytania olbrzyma asystują przy monitorowaniu jego stanu zdrowia. Córki Kima przekonają się, jak można pomóc nosorożcom.

Odcinek 6: Nowy dom dla Suzi i Lily, część 2
(ang. A New Home for Suzie and Lily (Part 2))
Emisja: wtorek, 15 grudnia, godz. 20:30

Starania Eugene'a w Angoli, aby ocalić dwuletnią Lily i pięcioletnią Suzie wkraczają w końcową fazę. Jednak wydaje się, że na misji Eugene'a ciąży jakaś klątwa, ponieważ pojawiają się coraz to nowe problemy. Choroba szympansicy, spóźnione wyniki badań krwi, zaskakująca ucieczka i bariera językowa – to wszystko trudności, z którymi musi zmagać się Eugene. Rozpoczyna się wyścig, by jak najszybciej wywieźć Suzie i Lily z Angoli i bezpiecznie dostarczyć je do Afryki Południowej, gdzie będą mogły rozpocząć nowe życie w rezerwacie.

Odcinek 7: Siedem sierot, część 1
(ang.: Seven Babies for a New Family (Part 1))
Emisja: wtorek, 22 grudnia, godz. 20:30

Eugene powraca do Sudanu, aby przeprowadzić swoją największą misję ratunkową. Tym razem w bezpiecznym miejscu czeka na niego siedem młodych szympansów. I jakby nie dość było komplikacji związanych z wyżywieniem, przebadaniem i przygotowaniem do przewozu tak wielu zwierząt naraz, Eugene musi zmagać się dodatkowo z biurokratycznymi  wymogami, które opóźniają uzyskanie wyników badań i pozwoleń na podróż. Wreszcie jego frustracja przeradza się w strach, gdy jedno z szympansich „dzieci” nagle znika i nie wiadomo, czy ciekawski młody szympans po prostu sprawdza granice swojej swobody, czy też został skradziony przez nielegalnych handlarzy zwierząt.

Odcinek 8: Siedem sierot, część 2
(ang.: Seven Babies for a New Family (Part 2))
Emisja: wtorek, 29 grudnia, godz. 20:30

Gdy sudańska misja Eugene'a wkracza w decydującą fazę, rozpoczyna się wyścig z czasem. Eugene boryka się z brakami żywności, biurokratycznymi przeszkodami i niesforną gromadą siedmiu młodych szympansów. A gdy wreszcie rozwiązane zostają jego problemy z wynikami badań krwi i pozwoleniami na podróż, dostaje informację, że powinien jak najszybciej opuścić kraj ze względu na wzrastającą niestabilność polityczną. Eugene pakuje szympansy do samochodu i pędzi na lotnisko, na wszelki wypadek poruszając się bocznymi drogami. Podczas swojej ostatniej misji w Sudanie był zmuszony zostawić dwa szympansy. Tym razem jest zdeterminowany, aby bezpiecznie wywieźć wszystkich swoich podopiecznych.

Odcinek 9: Pobyt na kwarantannie
(ang.: Life in Quarantine)
Emisja: wtorek, 5 stycznia, godz. 20:30

Dla każdego szympansa z rezerwatu kwarantanna jest końcem jednego etapu podróży i początkiem kolejnego. W tej chwili ośrodek jest wypełniony po brzegi – przybyło w nim 10 nowych szympansów. To najnowsza rodzinna grupa w Chimp Eden, która daje Eugene'owi doskonałą okazję do wdrożenia jego programu resocjalizacji. Jej powodzenie zależy od samicy alfa w grupie – 14-letniej Marthy, która musiała opuścić zoo w Ghanie, ponieważ była agresywna w stosunku do pozostałych zwierząt. Jeśli Martha zaakceptuje Eugene'a jako członka rodziny, będzie on w stanie dołączyć do nich, gdy zostaną wypuszczone na zewnętrzny wybieg.

Odcinek 10: Casanova z szympansiego raju
(ang.: Chimp Eden Casanova)
Emisja: wtorek, 12 stycznia, godz. 20:30

Dwunastoletni Nicky jest jednym z oryginalniejszych mieszkańców Chimp Eden. Równie chętnie angażuje się w przygody miłosne, jak i w walki. Został usunięty z zoo w Johannesburgu po tym, jak wdał się w konflikt z samcem alfa, ponieważ nie potrafił trzymać się z dala od jego ulubionych samic. Tymczasem dziś w wyniku splotu wydarzeń godnego hollywoodzkiego romansu główny obiekt żądzy Nicky'ego – szympansica Claudette – opuszcza zoo, by zamieszkać w rezerwacie. Przekonajcie się, czy ta dwójka wznowi swój powieściowy romans, czy też lata rozłąki zmieniły Nicky'ego w kapryśnego i nieczułego kochanka.

Odcinek 11: Wycieczka Josephine
(ang.: Josephine's Day Out)
Emisja: wtorek, 19 stycznia, godz. 20:30

Josephine ucieka z wybiegu dla dorosłych, ale szczęśliwie nie odchodzi daleko i postanawia schronić się w pomieszczeniu wolontariuszy. Ten odcinek jest szczegółową relacją Eugene'a, Philipa i kamerzysty Willema van Heerdena na temat przygód samicy i dramatycznej akcji ponownego sprowadzenia jej do rezerwatu.

Odcinek 12: Zac wielki symulant
(ang.: Zac, the Great Pretender)
Emisja: wtorek, 26 stycznia, godz. 20:30

Jao zawsze był niekwestionowanym osobnikiem alfa w grupie młodych. Jednak mając już 60 lat, bardziej interesuje się relaksem niż umacnianiem swojej dominującej pozycji. Teraz musi podjąć wyzwanie rzucone mu przez samca numer dwa w grupie – Zaca. Jao jest mądrzejszy i bardziej doświadczony, ale Zac jest młodszy, większy i silniejszy. Ich starcie wydaje się nieuniknione.

Odcinek 13: Lepszy dzień Tony’ego
(ang.: Tony's Brighter Day)
Emisja: wtorek, 2 lutego, godz. 20:30

Nieszczęściom biednego Tony'ego nie ma końca. Przystosował się do życia w zagrodzie młodych na tyle, na ile to możliwe, a nawet nawiązał szczególną więź z Cozi. Jednak Eugene i Philip wiedzą, że Tony zawsze będzie zagrożony, ponieważ katarakta pozbawiła go widzenia w jednym oku. Jedyną szansą dla niego jest bezprecedensowa, wymagająca precyzji operacja usunięcia zaćmy i wszczepienia syntetycznej soczewki. Jeśli operacja się nie powiedzie, szanse Tony'ego na normalne życie będą bardzo nikłe.

Odcinek 14: Wzloty i upadki Gidy
(ang.: The Rise and Fall of Gida)
Emisja: wtorek, 9 lutego, godz. 20:30

Gida, podobnie jak Zac, przez lata była przykuta do drzewa i wystawiona na działanie żywiołów oraz ludzkie okrucieństwo. Podczas rządów Abu, dawnego samca alfa grupy dorosłych, Gida zajmowała szczególną pozycję w rodzinie – była ulubioną „dziewczyną” Abu. Jednak po jego śmierci, szympansica musi walczyć o swoje miejsce w hierarchii, gdy w grupie pojawiają się dwie nowe samice. W końcu niespodziewanie zapada na chorobę – być może wywołaną tajemniczym wirusem, a być może złamanym sercem.

Odcinek 15: Przeprowadzka dorosłych – część 1
(ang.: Moving Day for the Adults (Part 1))
Emisja: wtorek, 16 lutego, godz. 20:30

Grupa dorosłych z każdym dniem staje się coraz dziksza, więc po miesiącach przygotowań nadchodzi czas, by przenieść ją na większy, mniej kontrolowany wybieg. Eugene wreszcie przekona się, czy powiedzie się jego plan zwabienia ich do nowego domu oraz które szympansy przystosują się do nowych warunków, a które będą szaleć. Nadchodzi ważny test, mający dowieść, czy możliwe jest osiągnięcie długoterminowego celu Eugene'a i przywrócenie szympansów na łono natury.

Odcinek 16: Przeprowadzka dorosłych – część 2
(ang.: Moving Day for the Adults (Part 2))
Emisja: wtorek, 23 lutego, godz. 20:30

Podczas gdy grupa dorosłych zadomawia się w nowym miejscu, Eugene i Philip świętują sukces pierwszej przeprowadzki. Nagle z pozoru drobna sprzeczka pomiędzy Josephine a Jinga (podczas przygotowań do nocy) daje początek dramatycznym wydarzeniom. W jakiś czas po zapadnięciu zmroku przestraszona Josephine ucieka z nowej „sypialni” szympansów. Tym razem postępuje inaczej niż podczas poprzednich ucieczek i nie trzyma się blisko wybiegu. Jest teraz na wolności w dziczy i ma ośmiogodzinną przewagę nad szukającymi jej ludźmi.

Odcinek 17: Problemy okresu dojrzewania        
(ang.: Growing Pains for the Infants)
Emisja: wtorek, 2 marca, godz. 20:30

Rodzina Jao zostaje przeniesiona na stary wybieg dorosłych, na którym jest więcej miejsc do zwiedzania, ale też więcej okazji do napytania sobie biedy. Przekonajcie się, jak Jao i pozostałe szympansy reagują na nowe otoczenie oraz jaki ma ono wpływ na układy w grupie. Być może w nowych okolicznościach Zac spróbuje raz na zawsze zdetronizować Jao.

Odcinek 18: Milenijna rodzina
(ang.: The Millenium Family)
Emisja: wtorek, 9 marca, godz. 20:30

Kończy się kwarantanna nowej rodziny, która zostaje wypuszczona na opustoszały wybieg młodych. To dzień, na który Eugene czekał, od kiedy kilka miesięcy temu został odrzucony przez Jao. Jednak jego radość związaną z nowymi wydarzeniami burzy kolejne zmartwienie. Jego przyczyną jest Martha, która miała zostać przywódczynią nowej rodziny. Ma ona problemy w porozumieniu się z młodocianymi szympansami, a po porażeniu przez płot pod napięciem nie chce wychodzić na zewnątrz.

Odcinek 19: Przywódca stada
(ang.: The Human Alpha)
Emisja: wtorek, 16 marca, godz. 20:30

Eugene jest gotów do rozpoczęcia pracy z nową grupą. Pod wieloma względami jest on szympansem w równym stopniu, co nowi mieszkańcy wybiegu, którzy znają wyłącznie życie w niewoli. Zasadniczo rola Eugene'a polega na przejęciu roli samca alfa i pokazaniu pozostałym, jak zdobywać pożywienie, wspinać się i komunikować. Jednak jego starania utrudnia Martha, która odmawia opuszczenia miejsca noclegu. Sprawę dodatkowo komplikuje pojawienie się nowego szympansa – 25-letniej samicy imieniem Jessica. Istnieje niebezpieczeństwo, że będzie ona chciała zająć pozycję Marthy, pełniącej dotąd rolę zastępczej matki w grupie.

Odcinek 20: Wyprawa w dzicz
(ang.: Eugene Goes Wild)
Emisja: wtorek, 23 marca, godz. 20:30

Eugene, stale planujący przywrócenie szympansów do ich naturalnego środowiska, przemierza Rezerwat Lekedi w Gabonie w centralnej Afryce. Znajduje się tu doskonałe środowisko dla szympansów – miejsce, w którym Euguene ma nadzieję stworzyć „obóz przygotowawczy do wolności”, gdzie szympansy nabywałyby umiejętności potrzebnych do przyszłego życia w buszu. Będzie to pierwsze spotkanie Eugene'a z szympansami w ich naturalnym środowisku. Zdobędzie on cenną wiedzę, która pomoże mu zrealizować jego największe marzenie – uwolnić więzione niegdyś szympansy, by żyły w zgodzie ze swoją naturą.


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z