W Pałacu Kultury i Nauki nauczymy się jak chronić Ziemię


W Pałacu Kultury i Nauki nauczymy się jak chronić Ziemię: artykuł nr 6501

2009-11-18 19:31:24 Ekologia

W naszych domach jesteśmy w stanie zużyć nawet 30 razy mniej energii niż robimy to teraz. Jak to zrobić dowiemy się na zainaugurowanej w środę, 18 listopada br. w Pałacu Kultury i Nauki interaktywnej wystawie „Nasza Ziemia”. Ekspozycja prezentowana w Europie powstała w Brukseli. W Polsce będzie można ją zwiedzać od 19 listopada. Zobaczy ją ok. 400 000 zwiedzających - dorosłych, młodzieży i dzieci.

Interaktywna wystawa podzielona została na trzy odmienne strefy: czas Ziemi, czas ekosystemów oraz czas człowieka. Pierwsza z nich przybrała postać biblioteki z wielkimi tomami, w której każda ze stron to jeden wiek historii Ziemi. W drugiej zapoznamy się z tajemnicami czterech ekosystemów istniejących na naszej planecie: wodnego, rolniczego, polarnego i leśnego. Trzecia to zbiór podanych w multimedialny sposób dowodów jak Ziemia zanieczyszczana jest przez największych drapieżników ją zamieszkujących, czyli ludzi.

Na wystawie będziemy mogli zapoznać się również z ideą domu wielokomfortowego ISOVER Multi-Comfort House, wyróżniającego się doskonała izolacją ścian i dachów, który zużywa 30 razy mniej energii niż dom tradycyjny.

- Prezentacja idei oszczędnego domu jest częścią większej ekspozycji ISOVER towarzyszącej wystawie „Nasza Ziemia”, na której prezentujemy jak dzięki izolacji zadbać o oszczędność energii we własnym domu, a tym samym ograniczyć koszty eksploatacji i co wyjątkowo obecnie ważne, dbać o środowisko naturalne - mówi  Henryk Kwapisz, szef Biura  Informacji Technicznej ISOVER, specjalisty w dziedzinie izolacji oraz mecenasa wystawy „Nasza Ziemia”.

Najczęstszym wynikiem nadmiernego konsumpcjonizmu jest marnotrawstwo - żywności, materiałów, energii. Zamieszkanie w tak ekologicznym domu ISOVER Multi-Comfort House to nie koniec naszych obowiązków. O Ziemi i jej przyszłości możemy decydować również wykonując tak prozaiczne, codzienne czynności jak np. właściwe używanie urządzeń elektronicznych czy jazda samochodem. Na pytanie jak to robić odpowiadają poszczególne części wystawy.

Wystawa „Nasza Ziemia” prezentowana będzie na II, VI i XXX piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie przy placu Defilad 1. Będzie można ją zwiedzać od 19 listopada 2009 do 18 października 2010 przez cały tydzień w godzinach 9-18.

Patronat nad wystawą objęli m.in. Komisarz UE ds. środowiska Stavros Dimas, a także Minister Edukacji Narodowej Katarzyna Hall i Minister Środowiska Maciej Nowicki.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii