Sztuczna skóra z komórek macierzystych


Sztuczna skóra z komórek macierzystych: artykuł nr 6510

2009-11-24 13:13:49 Medycyna

Od ponad 20 lat pacjenci z poważnymi oparzeniami mogą korzystać z techniki, dzięki której można hodować skórę w laboratorium z ich własnych komórek. Zabiera to jednak około trzech tygodni i naraża pacjenta na ryzyko odwodnienia i zakażenia. Używa się więc jako tymczasowego "opatrunku" skóry ze zwłok. Jednak jej dostępność jest ograniczona, bywa też odrzucana przez układ odpornościowy.

Dotychczasowe odmiany sztucznej skóry nie mogą być stosowane przy poparzeniu dużych powierzchni. Dlatego tymczasowa skóra z komórek macierzystych opracowana przez specjalistów z instytutu w Evry może być dobrym rozwiązaniem. By ją uzyskać, odtwarza się proces prowadzący do powstania sztucznej skóry podczas rozwoju płodowego, a komórki umieszcza na odpowiedniej siateczce.

Komórki macierzyste przekształciły się we w pełni uformowaną ludzką skórę w ciągu 12 tygodni od przeszczepienia ich myszom. Zdaniem autorów badań, sztuczna skóra mogłaby rozwiązać problemy z odrzucaniem przeszczepów, obecnie występujące u ofiar poparzeń.

Podobna sztuczna skóra o ograniczonej trwałości pojawiła się w filmie Sama Raimi "Darkman"(1990, polski tytuł "Człowiek ciemności"), w którym twórcę sztucznej skóry - doktora Peytona Westlake, naukowca walczącego z przestępcami - grał Liam Neeson. Filmowa sztuczna skóra pozwalała się upodabniać do dowolnej osoby. PMW

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny