Cykl o ewolucji człowieka w kanale PLANETE


Cykl o ewolucji człowieka w kanale PLANETE: artykuł nr 6513

2009-11-24 13:26:25

Nikt wcześniej nie podjął się opowiedzenia historii ludzkości w podobny sposób. „Odyseja gatunku ludzkiego” to epicka saga o pochodzeniu człowieka, obejmująca miliony lat historii Ziemi.

Opowieść zaczyna się przed ośmioma milionami lat we wschodniej Afryce, gdzie potężne ruchy tektoniczne i wylewy lawy doprowadziły do uformowania się Wielkich Rowów Afrykańskich. To w tamtym czasie wśród małp człekokształtnych zaczęły zachodzić dynamiczne zmiany ewolucyjne. Wkrótce rozpoczął się czas australopiteka, który jako pierwszy stanął na wyprostowanych nogach i jest uznawany przez większość badaczy za przodka człowieka. Dwa i pół miliona lat temu na świecie pojawił się homo habilis (człowiek zręczny), zdolny do wytwarzania pierwszych prostych narzędzi, i opuścił on afrykańską kolebkę, aby odkryć prehistoryczny świat. Milion lat później homo erectus (człowiek wyprostowany) umiał już krzesać ogień, a po upływie kolejnego miliona lat Ziemię zamieszkiwali neandertalczycy, budujący pierwsze w historii grobowce. Wkrótce człowiek neandertalski musiał ustąpić miejsca homo sapiens (człowiekowi rozumnemu), a ten rozpoczął wielką ekspansję, docierając w najdalsze zakątki świata. Wynalazł też ponadto nowe narzędzia, hodował rośliny, udomawiał zwierzęta i budował osady.
Cały fascynujący proces ewolucji gatunku ludzkiego opowiedziany został na nowo
w dwuodcinkowej serii „Odyseja gatunku ludzkiego”. Jej autorzy postawili sobie za cel dokładne prześledzenie antropogenezy z jej kluczowymi momentami oraz najistotniejszymi osiągnięciami - począwszy od chodzenia w wyprostowanej pozycji, przez umiejętność krzesania ognia na wykształceniu mowy skończywszy. Dzięki wykorzystaniu najnowszych wyników badań naukowych (konsultantem filmu był wybitny francuski paleoantropolog prof. Yves Coppens), zaawansowanej animacji komputerowej oraz rekonstrukcjom prehistorycznych zdarzeń, udało się ukazać życie naszych praprzodków w ich naturalnym środowisku.
Twórcy filmu nie bez dumy mówią o swoim dziele, iż to jedno z najambitniejszych przedsięwzięć w historii dokumentu. Zrealizowana kosztem trzech milionów euro „Odyseja gatunku ludzkiego” jest niezwykłą podróżą w zamierzchłą przeszłość.

Odyseja gatunku ludzkiego (1/2), (2/2)
(L'odyssée de l'espèce)
film dokumentalny, Francja, 2002, 2 x 52 min.

Reżyseria: Jacques Malaterre
Kanał: PLANETE
Film z cyklu: NASZA PLANETA
Premiera: wtorek, 24 listopada 2009, godz. 20.45


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z