Multimedialne centrum przyrodnicze w Jaskini Niedźwiedziej


Multimedialne centrum przyrodnicze w Jaskini Niedźwiedziej: artykuł nr 6582

2010-01-22 03:10:20 Ciekawostki

Modele lwa oraz hieny, kolekcja czaszek niedźwiedzi i multimedialne prezentacje, to tylko niektóre atrakcje Centrum Edukacji Przyrodniczej, które powstało w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie koło Stronia Śląskiego.

Jak poinformował PAP Robert Borkacki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, centrum powstało przy wejściu do jaskini, aby turyści mogli się zapoznać z historią tego miejsca jeszcze przed rozpoczęciem zwiedzania. "Na monitorach wyświetlana jest m.in. multimedialna prezentacja o historii badań jaskini, a także o sekretach życia prehistorycznych zwierząt. Interesujące tematy możemy wybrać sami za pomocą panelu dotykowego" mówił Borkacki.

Dla zwiedzających przygotowana została także m.in. rekonstrukcja szkieletu niedźwiedzia jaskiniowego, gabloty z minerałami i wykopaliskami paleontologicznymi, a także multimedialna makieta Masywu Śnieżnika. "Miłośnicy górskich wędrówek mogą za pomocą specjalnego panelu podświetlać diodami szlaki turystyczne" - tłumaczył Borkacki.

Koszt urządzenia multimedialnego centrum to blisko 400 tys. zł.

Jaskinia Niedźwiedzia została odkryta w 1966 r. i należy do największych atrakcji turystycznych woj. dolnośląskiego. Przez geologów została uznana za jedną z najpiękniejszych w Europie. Ma wspaniałą i stale się wzbogacającą szatę naciekową - stalaktyty, stalagmity, stalagnaty, kaskady i draperie. Od 1983 r. możliwe jest jej zwiedzanie. Dla ochrony jaskini oraz okolicznego kompleksu przyrodniczego został utworzony Rezerwat Przyrody "Jaskinia Niedźwiedzia".

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek