IV Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy


IV Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy: artykuł nr 6588

2010-01-22 03:30:25 Medycyna

Europa mówi STOP Rakowi Szyjki Macicy. W dniach 24-30 stycznia 2010 roku już po raz czwarty odbędzie się Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy organizowany przez European Cervical Cancer Association (Europejskie Stowarzyszenie Raka Szyjki Macicy). W tym czasie cała Europa będzie przypominała kobietom o tym, jak ważne jest dbanie o własne zdrowie i wykonywanie regularnych badań cytologicznych.

Rak szyjki macicy wciąż stanowi poważny problem zdrowotny i należy do najczęściej występujących nowotworów wśród Polek. Choroba zagraża każdej kobiecie, dlatego tak ważną rolę odgrywa wiedza na jej temat oraz świadomość, w jaki sposób można się przed nią uchronić. Celem Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy jest zachęcenie kobiet do regularnej profilaktyki, która może uratować zdrowie i życie. W Polsce kobiety mogą korzystać z ogólnodostępnych badań cytologicznych i nowoczesnych szczepień. Wizyta u ginekologa to również dobra okazja, żeby porozmawiać ze specjalistą na temat ochrony córki przed wirusem HPV, którego onkogenne typy wywołują raka szyjki macicy .

?Choć nowotwory uważane są za chorobę cywilizacyjną, z powodu raka szyjki macicy kobiety nie muszą umierać. Polki powinny zrozumieć jak ważna jest profilaktyka. Badanie cytologiczne pozwala wcześnie zdiagnozować wszelkie zmiany na szyjce macicy i skutecznie je leczyć. Warto znaleźć czas na wizytę u ginekologa, porozmawiać z nim o dostępnej profilaktyce dla siebie i córki. Dzisiaj to nastolatka, ale w przyszłości będzie chciała mieć własne dzieci, cieszyć się w pełni macierzyństwem. Profilaktyczne szczepienie przeciwko wirusowi HPV to ochrona młodej kobiety i jednocześnie inwestycja w jej zdrowie?  przekonuje prof. zw. dr hab. Marek Spaczyński, Kierownik Centralnego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

W punktach szczepień oraz gabinetach ginekologicznych, które biorą udział w Europejskim Tygodniu Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, będzie można skorzystać ze szczepień przeciwko wirusowi HPV w korzystnej cenie. Dokładne ceny i czas trwania akcji są ustalane indywidualnie przez punkty szczepień.

Fakty o raku szyjki macicy

  • Rak szyjki macicy to choroba wywoływana przez onkogenne typy wirusa HPV. Nie jest dziedziczna, ani uwarunkowana genetycznie. Kobiety nie przypuszczają, że są w grupie ryzyka, ponieważ nie zdają sobie sprawy z wirusowego podłoża nowotworu,
  • Wirus HPV jest bardzo powszechny i łatwo się przenosi, szacuje się aż 80% kobiet przynajmniej raz w życiu przechodzi zakażenie tym wirusem,
  • W Polsce 4 tys. kobiet rocznie słyszy diagnozę ? ?Ma Pani raka szyjki macicy?, a 5 kobiet dziennie umiera z powodu tej choroby . Szacuje się, iż na całym świecie rozpoznawanych jest 500 tys. nowych przypadków raka szyjki macicy, a 280 tys. kobiet rocznie umiera z tego powodu . W skali świata rak szyjki macicy jest drugim najczęściej atakującym kobiety nowotworem i drugim ich zabójcą
  • Każda kobieta może być zagrożona rakiem szyjki macicy . Choroba rozwija się przez wiele lat bezobjawowo, komórki nowotworowe namnażają się, a kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości. Bezbolesne i bezpłatne badanie cytologiczne umożliwia wczesne wykrycie nowotworu.
  • Tylko szczepienie może chronić przed zakażeniem onkogennymi typami wirusa HPV 16 i 18 odpowiedzialnymi za 70% przypadków raka szyjki macicy.

Pamiętaj o badaniach, zaszczep córkę

Optymalną formą profilaktyki raka szyjki macicy jest połączenie regularnie wykonywanych badań cytologicznych ze szczepieniem , . Należy jednak pamiętać, że zaszczepienie się nie zwalnia kobiet z obowiązku wykonywania regularnie badań cytologicznych .

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje szczepienie dziewcząt w wieku 11-12 lat, wskazane jest ono również w wieku 13-18 lat. Zauważa również korzyści wynikające ze szczepienia kobiet nawet do 55 roku życia. Dojrzałe kobiety powinny decyzję o szczepieniu podjąć po rozmowie z ginekologiem .

Specjaliści podkreślają wysoką skuteczność szczepienia w profilaktyce raka szyjki macicy. Po ponad 6 latach od momentu zaszczepienia pierwszych kobiet badania kliniczne, które są nadal prowadzone, potwierdzają skuteczność szczepionki w zapobieganiu zakażeniem wirusem HPV i ochronie przed rozwojem zmian CIN .
Dla skuteczności szczepień w profilaktyce raka szyjki macicy istotne znaczenie ma utrzymywanie się po szczepieniu wysokiego poziomu przeciwciał  który może zapewnić działanie szczepionki przez wiele lat , . Długotrwała ochrona przed zakażeniem jest szczególnie istotna dla nastolatek i młodych kobiet, gdyż u nich zakażenie onkogennymi typami wirusa HPV mogą występować wielokrotnie w ciągu całego życia.

We wspólnej walce

?Kobiety nie powinny chorować i umierać z powodu raka szyjki macicy. Niech Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy będzie pretekstem do zapisania się na wizytę
u ginekologa, zrobienia cytologii i rozmowy z lekarzem na temat profilaktyki dostępnej zarówno dla młodej jak i dla dojrzałej kobiety? ? mówi Ida Karpińska ? założycielka Ogólnopolskiej Organizacji na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy ?Kwiat Kobiecości?, reprezentującej w Polsce  European Cervical Cancer Association, organizatora Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

Na całym świecie kobiety i dziewczynki przyjęły już ponad 30 milionów dawek szczepionki przeciw wirusowi HPV. Wiele krajów Unii Europejskiej wprowadziło darmowe szczepienia. Są wśród nich: Austria, Belgia, Dania, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Grecja, Irlandia, Luxemburg, Holandia.


Więcej informacji na temat profilaktyki raka szyjki macicy na stronie www.rakszyjki.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny