Powtórka przed maturą na Wydziale Biologii UAM


Powtórka przed maturą na Wydziale Biologii UAM: artykuł nr 6599

2010-01-31 14:16:08 Szkoła

4 lutego odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu wykładów otwartych "Powtórka przed maturą", organizowanego przez Wydział Biologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Prof. dr hab. W. Jarnuszkiewicz opowie o tym, "Jak to robią białka, czyli o istocie procesów życiowych".

18 lutego prof. dr hab. J. Wesoły opowie o "Sekwencji genomu człowieka w praktyce - najnowsze trendy i osiągnięcia". Dwa wykłady odbędą się w marcu: 4 marca - "Czy chromosomowa teoria dziedziczności nadal obowiązuje" i 18 marca - "W sieci - różnorodność i specyfika interakcji międzygatunkowych".
Cykl bezpłatnych zajęć dla uczniów i nauczycieli jest realizowany od trzech lat.

"Na każde spotkanie rezerwujemy trzy sale wykładowe, to jest ok. 400 miejsc - powiedział PAP dr Zbigniew Adamski z Wydziału Biologii. - Jednak liczba zgłoszeń przekracza z reguły nasze możliwości i musimy niestety odmawiać niektórym szkołom".

Sporo grup przyjeżdża ze szkół własnymi autobusami spoza Poznania np. z Leszna, Piły, Gorzowa Wlkp., Gniezna, Gostynia. Organizatorzy dopuszczają więc niewielki nadkomplet, ok. 430 zgłoszeń.

"Pracownicy wydziału wygłaszają wykłady na zasadzie wolontariatu - podkreśla dr Adamski. - Wykład trwa 1,5 godziny. Później często są organizowane dodatkowe prelekcje i prezentacje, przygotowywane przez pracowników Wydziału oraz studentów z Koła Naukowego Przyrodników UAM, a także zwiedzanie wybranych zakładów i laboratoriów. Wykładom towarzyszą również wystawy zdjęć przyrodniczych".

Transmisja ze spotkania przekazywana jest do Audytorium i dwóch innych sal wykładowych.

"Staramy się poruszać tematy zawarte w programie nauczania biologii, w tym te, które sprawiają uczniom największe problemy. Ważny jest dla nas głos nauczycieli, z którymi staramy się konsultować tematykę. W tym roku najwięcej miejsca poświęcamy genetyce i biochemii, ale chcemy, aby tematyka różniła się każdego roku - poprzednio więcej miejsca poświęciliśmy zoologii i botanice" - podkreśla dr Adamski.

Wykładom towarzyszy konkurs "Biologiczna Ekstra Klasa" dla klas szkół ponad gimnazjalnych. "Kolejne tury konkursu odbywają się bezpośrednio po wykładach i dotyczą tematyki związanej z poprzednim wykładem" - wyjaśnia dr Zbigniew Adamski. Jak dodaje, w konkursie uczestniczą reprezentacje szkół. Pięć najlepszych reprezentacji bierze udział w Wielkim Finale, który odbywa się podczas Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.

Wykładami Otwartymi zajmują się bezpośrednio trzy osoby: dr Daria Bajerlein, dr Aneta Piechalak i dr Zbigniew Adamski. Zgłoszenia na wykłady przyjmowane są pocztą e-mail. Decyduje kolejność zgłoszeń.

"Wyjątek robimy tylko dla klas pod patronatem Wydziału Biologii UAM, które mają pierwszeństwo w przyjęciu na wszelkie organizowane przez nas imprezy (Wykłady Otwarte, Festiwal Nauki)" - zaznacza Adamski.

Na ten rok akademicki rejestracja zakończyła się w październiku 2009 roku. Warto pomyśleć jednak o przyszłym roku - zachęca przedstawiciel UAM.

Dzieki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Nowak

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z szkół