Globalne ocieplenie - fakty czy mity


Globalne ocieplenie - fakty czy mity: artykuł nr 6618

2010-02-11 21:55:46 Ekologia

Globalne ocieplenie - fakty czy mity to temat pierwszego po zimowej przerwie odczytu dla miłośników astronomii i nauk pokrewnych w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN w Warszawie. Spotkanie odbędzie się 15 lutego.

W czasie kolejnych poniedziałków będzie mowa m.in. o strukturze Wszechświata, mikrokwazarach, pulsarach, historii powstania i testowania teorii względności, Wielkim Obłoku Magellana, kosmicznych pustkach, zainstalowanym kilka lat temu w Namibii systemie teleskopów H.E.S.S. (High Energy Stereoscopic System) do obserwacji wysokoenergetycznego promieniowania gamma i aktywnych jądrach galaktyk.

Do wakacji odbędzie się w sumie 14 odczytów. Ostatni, 31 maja, będzie poświęcony gwiazdom kataklizmicznym, czyli ciasnym układom podwójnym gwiazd (przeciętny zmieściłby się we wnętrzu naszego Słońca), złożonych z białych i czerwonych karłów, charakteryzujących się dużymi i nieregularnymi zmianami jasności.

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godz. 17.00. Wiosną przy dobrej pogodzie połączone są z teleskopowymi obserwacjami nieba.

Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN znajduje się na ul. Bartyckiej 18. Do CAMK dojechać można autobusem 108 z Pl. Trzech Krzyży lub 167 z Ochoty, Mokotowa i Woli. Należy wysiąść na przystanku "Figowa".

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii