Drzewko za butelkę - ruszyła ósma edycja!


Drzewko za butelkę - ruszyła ósma edycja!: artykuł nr 6625

2010-02-16 11:51:54 Ekologia

To świetne zadania dla młodzieży, która ma ochotę obsadzać zielenią swoje szkoły, domy oraz ulubione miejsca w polskim krajobrazie. Będziemy popierać ten pomysł, bo uczy on szacunku do przyrody - mówi red. Andrzej Zalewski, propagator ekologii na antenie EcoRadia i Programu I Polskiego Radia.

"Jeśli najmłodsi dbają o przyrodę, zbierając butelki, to jestem jak najbardziej za taką akcją" - dodaje artysta multimedialny, Marek Sułek. Panowie są Ambasadorami VIII już edycji akcji "Drzewko za butelkę".

W tym roku toczyć się ona będzie w 10 miejscowościach: Bydgoszczy, Miszewie k. Gdańska, Włocławku, Kędzierzynie-Koźlu, Tarnowie, Nowej Sarzynie, Warszawie, Puławach, Brzegu Dolnym i Koninie. W ramach siedmiu dotychczasowych edycji, dzieci z całej Polski zebrały ponad 7 milionów butelek i posadziły ponad 10 tysięcy drzewek.

Na rzecz tej edycji z inicjatywy EkoRadia i Biura Nasiennictwa Leśnego, sadzonki drzew iglastych i liściastych dostarczą Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych. Na młodych zbieraczy czekać będzie także moc atrakcji. Podczas kwietniowych finałów, jedną z nich, będzie własnoręczne ozdabianie toreb ekologicznych, które przydadzą się później w każdym z gospodarstw domowych. W kilku miastach spektakle i zabawy ekologiczne zaprezentuje Teatr Arkadia z Białegostoku. Najmłodszych organizatorzy zapraszają także do udziału m.in.

w konkursie plastycznym na maskotkę Akcji czy rywalizacji w pirackiej grze internetowej "Nie daj się nabić w butelkę". Poprzez zabawę uczy ona proekologicznych zachowań. Mali zbieracze mogą w nią zagrać na stronie www.drzewkozabutelke.pl. Kolejną nowością jest także zabawa dla dorosłych, którzy w ramach tegorocznej edycji także mogą się wykazać. Czekać na nich będzie konkurs radiowy w kilku rozgłośniach w kraju pod hasłem "Ekologiczna zgadula" - do wygrania m.in. gadżety związane z akcją.

Drzewko za butelkęPo szczegóły odsyłamy na portal www.drzewkozabutelke.pl.Ramowy harmonogram działań w ramach VIII edycji Akcji "Drzewko za butelkę":

  1. 4 - 28 lutego 2010 - ogłoszenie konkursu na maskotkę akcji "Drzewko za butelkę" 2010 oraz konkursu fotograficznego dla nauczycieli na najciekawszy fotoreportaż z przebiegu akcji w danym mieście -przesłanie regulaminów konkursów do firm; 
  2. 8 lutego 2010 - start konkursu internetowego (gra dla dzieci "Nie daj się nabić w butelkę!") na stronie: www.drzewkozabutelke.pl; 
  3. Do 15 marca 2010 - przesłanie przez Sekretariat statuetek dla laureatów w zbieraniu butelek (po 3 dla każdej miejscowości); 
  4. 3 marca - 1 kwietnia 2010 - akcja informacyjna w środowiskach lokalnych oraz w mediach centralnych i branżowych, rozpoczęcie zbierania butelek;
  5. 1 - 30 kwietnia 2010 - finały akcji w poszczególnych miejscowościach;
  6. 1 - 30 kwietnia 2010 - realizacja ekologicznego konkursu radiowego, promującego akcję w rozgłośniach w kraju; 
  7. Do 14 maja 2010 - przesyłanie prac do konkursu na maskotkę akcji "Drzewko za butelkę" 2010; 
  8. Do 21 maja 2010 - przesyłanie prac do konkursu na najciekawszy fotoreportaż z przebiegu akcji w danym mieście; 
  9. Do 31 maja 2010 - ogłoszenie przez Sekretariat zwycięzców konkursów: plastycznego, fotograficznego i internetowego;

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii