Genetycznie modyfikowane drzewa


Genetycznie modyfikowane drzewa: artykuł nr 6634

2010-02-20 02:03:19 Biotechnologia

W syberyjskiej filii Rosyjskiej Akademii Nauk poinformowano, że uzyskano już dwa gatunki szybko rosnących drzew - osikię i topolę. Posłużą one do produkcji biopaliw na dużą skalę.

"Doświadczalne drzewa rosną 7-8 razy szybciej niż zwykłe gatunki. W ciągu dwóch lat z sadzonki wyrasta czterometrowe drzewo" - powiedział przedstawiciel syberyjskiego Instytutu Fizjologii i Biochemii Roślin. Jak wspomniał, jedną z metod uzyskiwania "drzew z bajki" jest transformacja genetyczna (1).

"Naukowcy uzupełnili osikę specjalnym genem kukurydzy, który pomaga w regulowaniu wolnego i związanego hormonu, niezbędnego do szybkiego wzrostu" - wyjaśnił badacz. Transformację przeprowadzono specjalną metodą, w której geny wprowadzono do pączka sadzonki.

W laboratoriach instytutu zgromadzono już znaczną ilość szybko rosnących osik i topoli. Po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń drzewa te będzie można posadzić na plantacjach.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

1) Gen wprowadzony na zasadzie transformacji do komórki-biorcy zwany jest ogólnie transgenem. Transformant i jego potomstwo dziedziczące transgeny nazywa się organizmami transgenicznymi albo zgodnie z przyjętym obyczajem, choć nie całkiem zgodnie z logiką, organizmami genetycznie zmodyfikowanymi, czyli GMO.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z bitechnologii