Orły przednie szykują się do wysiadania jaj


Orły przednie szykują się do wysiadania jaj: artykuł nr 6689

2010-03-19 02:09:24 Zoologia

Żyjące w polskich Karpatach orły przednie przygotowują się do wysiadywania jaj - poinformował PAP Marian Stój z Komitetu Ochrony Orłów.

"Od kilu dni orły poprawiają i rozbudowują gniazda. W tym roku ze względu na śnieżną i mroźną zimę wysiadywanie jaj w odbudowanych gniazdach rozpocznie ok. dwóch tygodni później niż zazwyczaj. Najprawdopodobniej nastąpi to na przełomie marca i kwietnia" - powiedział Stój.

60-70 proc. orłów złoży po dwa jaja, pozostałe po jednym. Okres wysiadywania potrwa 45 dni. Orle pary zazwyczaj wychowują tylko jedno pisklę. U orłów występuje zjawisko kainizmu, które polega na eliminacji słabszego osobnika.

"Kainizm pojawia się do tygodnia po wylęgu. Rodzice nie ingerują w rywalizację potomstwa. W lipcu młody orzeł opuści gniazdo. Do zimy będzie przebywać w towarzystwie rodziców. Dojrzałość płciową osiągnie za cztery lata" - przypomniał Stój.

W Polsce żyje ok. 35 par orłów przednich, najwięcej - ponad 30 par - w Karpatach. Poza Karpatami można je spotkać m.in. na Mazurach.

Długość ciała orła przedniego przekracza 80 cm, a rozpiętość skrzydeł - 2 metry. Drapieżnik żywi się m.in. zającami, kunami, kotami, krukami, myszołowami. Pikując w locie osiąga prędkość do 160 km/godz. Jego gniazda znajdują się w miejscach niedostępnych, w koronach bardzo wysokich drzew lub na skałach. KYC

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii