Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik


Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik: artykuł nr 6716

2010-04-09 00:15:24 Ciekawostki

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. 14 Piknik Naukowy odbędzie się 12 czerwca 2010r., w sobotę od godziny 11:00 do 20:00 (Park Marszałka Rydza-Śmigłego przy ul. Rozbrat).

Celem Pikniku Naukowego jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń ? zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej. Piknik Naukowy wzbudził du?e zainteresowanie Unii Europejskiej - w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru "Nauka i społeczeństwo".

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 250 instytucji z Polski oraz całego świata (m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Chin, Czech, Danii, Egiptu, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Irlandii, Litwy, Maroka, Portugalii, Republiki Federalnej Niemiec, Rosji, Słowacji, Słowenii, USA, Szwecji, Węgier, Wielkiej Brytanii, Włoch). Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją oraz koła naukowe prezentują tu swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Pokazują naukę w sposób zrozumiały dla odbiorców w różnym wieku, wykorzystując eksperymenty, pokazy, często także interaktywne eksponaty. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów i prezentacji - co roku ich liczba przekracza 1000.

Teren miasteczka namiotowego obejmuje powierzchnię 40 000 m2. Podział na specjalne sektory tematyczne umożliwia szybsze znalezienie interesującego tematu. Obok Miasteczka Politechniki, Wioski Archeologicznej oraz Wioski Europejskiej, od 2009 roku nowością jest Aleja Kosmiczna, Uliczka Atomowa, Pawilon Biologiczno-Medyczny, Aleja Maszyn, Aleja Muzeów i Aleja Eksperymentów. Najbardziej spektakularne pokazy można oglądać na scenie na Rynku Nowego Miasta. Co roku tematem przewodnim imprezy jest inne hasło. W ostatnich latach były to m.in.: "Nauka wśród gwiazd", "Poznaj język nauki", "M4t3m4tyk4 i my", "Świat za 10 lat", "Fizyka na fali", "Nauka bez granic", "DNA Twoje życie", "Co nauka daje sztuce?".

Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek