Konkurs: Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?


Konkurs: Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?: artykuł nr 6750

2010-04-25 20:28:51 Ciekawostki

Posługując się najnowszymi odkryciami z dziedziny geologii, Peter Ward sugeruje, że największym wrogiem życia jest samo życie. Twierdzenie to pozostaje w sprzeczności z hipotezą Gai, zaproponowaną przez Jamesa Lovelocka, zgodnie z którą to właśnie dzięki życiu panują na Ziemi warunki sprzyjające organizmom żywym.

Hipoteza MedeiW odpowiedzi na hipotezę Gai, "kochającej matki", która pielęgnuje życie, Ward przywołuje postać Medei, mitycznej matki-dzieciobójczyni. Czy życie samo z siebie mogłoby zagrozić własnej egzystencji? Zgodnie z hipotezą Medei tak właśnie jest. Ward twierdzi, że wszystkie, poza jednym, masowe wymierania, które dotknęły Ziemię, były spowodowane przez same organizmy. Przyglądając się historii naszej planety, w nowy sposób ukazuje Ziemię stojącą w obliczu alarmującego spadku różnorodności i biomasy - spadku wywołanego "życiobójczymi" skłonnościami organizmów żywych. Hipoteza Medei nie odnosi się zresztą wyłącznie do naszej planety - przerażająca prognoza obejmuje całe potencjalne życie we Wszechświecie. Ward dowodzi wprawdzie, iż możemy uniknąć zagłady, lecz zarazem ostrzega, że czas nagli.

Peter D. Ward - wybitny amerykański paleontolog. Jest wykładowcą biologii oraz nauk o Ziemi i przestrzeni kosmicznej na Uniwersytecie stanu Washington, a także astrobiologiem w NASA i utalentowanym popularyzatorem nauki. W serii "Na ścieżkach nauki" ukazały się dotychczas dwie książki jego autorstwa: "Kres ewolucji" (1995) oraz "Tajemnice epoki lodowcowej" (2002).

KONKURS

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy wysłać sms na numer 70068 o treści TC.BIOLOG.HIPOTEZA MEDEI

Do rozdania mamy 5 egzeplarzy książki "Hipoteza Medei. Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?"

Każdy kolejny wysłany SMS zwiększa szanse na wygraną.
Konkurs trwa od 25 kwietnia 2010r. do 23 maja 2010r.

Koszt SMS 0,61zł (0,50zł+VAT)
Konkurs tylko dla czytelników z Polski (Era GSM, Plus GSM, Orange, Play).

Książkę ufundowało Wydawnictwo Prószyński i S-ka. Organizatorem konkursu jest Wydawnictwo BIOAREA, wydawca dziennika BIOLOG.
Usługę Premium SMS obsługuje Dotpay (Regulamin Usług i Serwisów SMS, Reklamacje).


Regulamin Konkursu "Konkurs: Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?"
1. Organizatorem konkursu "Konkurs: Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?" jest Wydawnictwo BIOAREA, wydawca dziennika BIOLOG. Fundatorem nagród jest Wydawnictwo Prószyński i S-ka.
2. Konkurs trwa od dnia 25 kwietnia 2010r. do 23 maja 2010r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi do końca maja 2010 r.
3. Osoby niepełnoletnie uczestniczące  w konkursie "Konkurs: Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?" mogą otrzymać nagrody wyłącznie za pisemną zgodą ich opiekunów prawnych
4. Uczestnik konkursu "Konkurs: Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?" przesyła zgłoszenie na nr SMS podany przez organizatora konkursu.
5. Książka przypadnie tym uczestnikom, którzy zostaną wyłonieni w finale i udzielą poprawnej odpowiedzi na proste konkursowe pytanie wiedzowe, zadane przez organizatora.
6. Nagrody w konkursie "Konkurs: Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?" nie podlegają zamianie na równowartość pieniężną.
7.  Nagrody w konkursie "Konkurs: Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?" zostaną wysłane za pośrednictwem Poczty Polskiej lub firmy kurierskiej tylko na adresy w Polsce.
8. Udział w konkursie "Konkurs: Czy życie na Ziemi zmierza do samounicestwienia?" jest równoznaczny z wyrażeniem przez osoby uczestniczące zgody na przetwarzanie przez organizatora ich danych osobowych na potrzeby konkursu.
9. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian regulaminu bez powiadomienia uczestników.


Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek