14. Piknik Naukowy w Warszawie


14. Piknik Naukowy w Warszawie: artykuł nr 6816

2010-06-11 03:42:59 Ciekawostki

Podczas 14. Pikniku Naukowego będzie można się przekonać, że z nauką stykamy się wszyscy na co dzień. To nie tylko wzory, wykresy i suche fakty, ale to przede wszystkim przygoda i wyzwanie, umożliwiające lepsze rozumienie świata wokół nas - zapowiada Anita Celarska z Polskiego Radia.

W 200 namiotach rozstawionych na obszarze 40 tys. m kw. zaprezentuje się 215 instytucji z 21 krajów świata m.in. z Austrii, Belgii, Czech, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Irlandii, Litwy, Meksyku, Niemiec, Portugalii, Rosji, Słowacji, Szwecji i Włoch. Pierwszy raz udział w Pikniku Naukowym wezmą: Estonia, Korea Południowa, Łotwa, i Serbia.

Gościem specjalnym tegorocznej imprezy będzie Wielka Brytania.

Grupa naukowców z brytyjskiego Science Made Simple przy współpracy z British Council zaprezentuje pokazy na temat wody i dźwięku. Publiczność dowie się m.in., czy można zmienić wodę w wino, jak spowodować jej wybuch i jaki jest najbardziej nieprzyjemny dźwięk na świecie.

Odwiedzający 14. Piknik Naukowy będą mogli zagrać w atomowe kręgle, rozpuścić szkło w wodzie, nabić chmurę w butelkę, zagrać na laserowej harfie i podziwiać mikroświat w makropowiększeniu. Odważni wycisną prąd z cytryny, wywołają małe trzęsienie ziemi, zbudują własną rakietę, zapalą ogień w wodzie i wytworzą prąd elektryczny używając do tego własnego ciała.

Będzie się też można dowiedzieć, jak sterować komputerem za pomocą mózgu, czym tak naprawdę jest GPS i czy można jeździć samochodem na kwadratowych kołach.

Organizatorzy - by ułatwić zwiedzanie - podzielili teren imprezy na specjalne sektory tematyczne. Wśród nich znajdą się m.in. Miasteczko Politechniki, Wioska Archeologiczna, Wioska Światowa, Strefa Kosmiczno-Lotnicza, Strefa Muzeów, Strefa Biologiczno-Medyczna czy Atrakcje Wodne przy fontannach.

Wstęp na Piknik jest bezpłatny. Impreza potrwa od godz. 11 do 20. W sobotę będzie działała specjalna linia autobusowa nr 271, która dowiezie wszystkich chętnych z Al. Jerozolimskich (przystanek przy Smyku) na miejsce imprezy.

Plan rozmieszczenia namiotów i szczegółowy program Pikniku można znaleźć na stronie www.pikniknaukowy.pl/2010/

W tym roku w Komitecie Honorowym Pikniku Naukowego znaleźli się m.in. rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber, minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka oraz rektor Politechniki Warszawskiej prof. Włodzimierz Kurnik.

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwszy Piknik - jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS - odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek