III Letnia Szkoła Bioróżnorodności


III Letnia Szkoła Bioróżnorodności: artykuł nr 682

2005-05-17 13:49:26 Ekologia

Jak ocenić, ile energii zużywa lub potrzebuje zwierzę, czy rozpoznać gatunek ssaka po jego czaszce – tego m.in. uczą się uczestnicy III Letniej Szkoły Ekologii i Bioróżnorodności, która w poniedziałek rozpoczęła się w Zakładzie Badania Ssaków Polskiej Akademii Nauk (ZBS PAN) w Białowieży. W zajęciach w terenie i laboratoriach bierze udział około 90 studentów i młodych naukowców m.in. z Holandii, Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii.

Na wykładach poznają oni bioróżnorodność Puszczy Białowieskiej – ostatniego lasu pierwotnego na niżu europejskim. W programie jest też pięciogodzinna wyprawa do rezerwatu ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego i rozpoznawanie gatunków roślin i ptaków – informuje Tomasz Samojlik z ZBS.

Uczestnicy letniej szkoły naukowej będą też poznawać genetykę żubra, a także uczyć się, jak powinny wyglądać wnioski o środki na badania i jak przygotować prezentację swoich badań. O przygotowywaniu wniosków na badania opowiadał im w poniedziałek dr Martin Sharman - szef departamentu naukowego w Komisji Europejskiej.

Uczestnicy szkoły w Białowieży poznają też ekologię ssaków drapieżnych, m.in. relacje między drapieżnikiem a ofiarą. Nowością będzie w tym roku poznawanie metod odławiania ssaków do badań - od jeleni po malutkie ryjówki, tak by nie zrobić zwierzętom krzywdy. Będą też zajęcia z oznaczania poziomu hormonów u zwierząt na podstawie ich odchodów.

Łącznie w trzech edycjach Letniej Szkoły Bioróżnorodności w Białowieży weźmie udział około 300 młodych ludzi z różnych krajów UE. UE dofinansowała to przedsięwzięcie w ramach Centrum Doskonałości UE BIOTER. Białowieska placówka ma od kilku lat status takiego centrum.

III Letnia Szkoła Ekologii i Bioróżnorodności potrwa do 21 maja.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Izabela Próchnicka

17 maja 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii