Masowo kupują domki dla nietoperzy, by pozbyć się komarów


Masowo kupują domki dla nietoperzy, by pozbyć się komarów: artykuł nr 6838

2009-08-31 12:09:35 Zoologia

Włosi masowo kupują domki dla nietoperzy, które wieszają na tarasach i w ogrodach. Obecność tych ssaków , jak się okazało, to najskuteczniejsza broń w walce z plagą komarów. Nietoperz zjada ich w ciągu nocy około 2 tysięcy.

W jednej z sieci supermarketów sprzedano w ciągu miesiąca ponad 12 tysięcy domków dla nietoperzy w cenie 27 euro i wciąż składane są u producenta zamówienia na kolejne ich dostawy.
W wielu punktach sprzedaży ludzie dosłownie polują na drewniane domki o wymiarach 35 centymetrów szerokości i 60 cm wysokości, w których nietoperze mogą w spokoju zwisać sobie głową w dół. Ich obecność gwarantuje zwycięstwo w walce z dotkliwymi komarami. To sposób znacznie skuteczniejszy od wszelkich środków chemicznych i dymów, odstraszających owady.

Pomysł sprzedaży domków i jednocześnie ochrony ginącego gatunku narodził się przed trzema laty jako rezultat współpracy między siecią supermarketów a Muzeum Historii Naturalnej przy uniwersytecie we Florencji. Ta kampania ekologiczna, zainaugurowana w trzech regionach Włoch, błyskawicznie rozszerzyła się na cały kraj. Obecnie domki sprzedawane są w 160 punktach. Popularność ich jest ogromna - odnotował dziennik "Corriere della Sera" w piątek. Niektórzy klienci, powiedział cytowany w artykule przedstawiciel sieci supermarketów, pytają nawet, czy taki domek można zawiesić nad łóżkiem w sypialni.

Ekolodzy zwracają uwagę na to, że kupując dziuplę pomaga się nie tylko sobie ratując się przed komarami, ale przede wszystkim nietoperzom, które mają coraz więcej kłopotów ze znalezieniem schronienia dla siebie.

zdjęcia komarów
Zdjęcia komarów - galeria


Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Sylwia Wysocka

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii