III Bałtycki Festiwal Nauki


III Bałtycki Festiwal Nauki: artykuł nr 703

2005-05-20 18:35:06 Ciekawostki

423 imprezy popularyzujące naukę przygotowano na III Bałtycki Festiwal Nauki (BFN), odbywający się na terenie Trójmiasta, Słupska i Tczewa. W organizacji festiwalu uczestniczą 33 instytucje. Święto nauki zostało przygotowywane przez wszystkie państwowe uczelnie wyższe Pomorza, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk i muzea. W ubiegłorocznej edycji BFN uczestniczyło ok. 60 tys. osób. "Głównym celem festiwalu jest promocja badań naukowych. Na co dzień, dla nie wtajemniczonych, laboratoria uczonych są bowiem zamknięte.

Istotny jest także edukacyjny charakter imprez" - mówi koordynator BFN ze strony Rady Rektorów Województwa Pomorskiego, dr Tadeusz Zaleski.

CO SŁYCHAĆ W OCEANACH

Specyfiką Bałtyckiego Festiwalu Nauki, od początku jego powstania, są imprezy związane z oceanologią.

Tej dziedzinie nauki poświęcony będzie piknik morski na Skwerze Kościuszki w Gdyni, podczas którego będzie można m.in. zwiedzić statek badawczy PAN "Oceania" lub obejrzeć takie prezentacje, jak "Niezwykłe i nieznane ryby z Zatoki Gdańskiej", "Czy sinice mogą być dla nas niebezpieczne?" oraz "Wszędobylskie bakterie/Bakterie są smutne bez Ciebie".

BÓL GŁOWY, ORIGAMI I KOCIA URODA

Popularyzacji osiągnięć chemii i fizyki poświęcony będzie piknik naukowy w Parku Kulturowym Fortyfikacji Miejskich "Twierdza Gdańsk". Publiczność będzie mogła zobaczyć na żywo różne eksperymenty z tych gałęzi nauki.

Specjaliści z Akademii Medycznej w Gdańsku będą rozprawiać m.in. na temat bólu głowy, jego genezy i sposobów zwalczania oraz tego, czy jest możliwe leczenie chorób przez internet.

W ramach III Bałtyckiego Festiwalu Nauki Uniwersytet Gdański (UG) zaproponował m.in. dzień japoński, podczas którego odbędą się warsztaty origami, minilekcja języka japońskiego, demonstracja Kendo oraz wykłady.

Naukowcy z UG będą też wyjaśniać genetyczne podstawy kociej urody.

Pracownicy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Gdyni przedstawią szczegóły przygotowania prognozy pogody.

O tym "Jak zaoszczędzić milion dolarów" zamierzają mówić wykładowcy Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej.

III Bałtycki Festiwal Nauki zakończy się w niedzielę 22 maja.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Robert Pietrzak

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek