Ftalany bardzo szkodliwe dla zdrowia


Ftalany bardzo szkodliwe dla zdrowia: artykuł nr 750

2005-05-30 15:22:31 Medycyna

Okazuje się, że chemikalia znajdujące się w wielu przedmiotach codziennego użytku, mogą zakłócać prawidłowy rozwój męskich narządów płciowych. Ftalany są używane przy produkcji między innymi plastików, substancji ułatwiających smarowanie oraz w rozpuszczalnikach. Można je znaleźc praktycznie wszędzie. Znajdziemy je w kosmetykach (dezodorantach, lakierach do paznokci, perfumach, szamponach, sprayach do włósów), w podłogach winylowych, w zabawkach, czy chociażby w foliach do pakowania żywności.

Zespół naukowców z uniwersytetu w Rochester, w amerykańskim stanie Nowy Jork, przeprowadził badania, z których wynika, że chemikalia te mogą odpowiadać za zakłócenia rozwoju narządów płciowych u chłopców jak i skrócenie okresu ciąży.

Wyniki prac ukazały się w piśmie Environmental Health Perspectives. Poprzednie badania przeprowadzone na zwierzętach wskazywały, ze ftalany mogą powodować problemy z rozmnażaniem, poprzez zakłócanie poziomu hormonów.

Naukowcy z Rochester przebadali 134 chłopców. Stwierdzili oni, że dzieci matek, w krwi których wykryto większe ilości substancji, były bardziej narażone. Wśród zmian, które zaobserwowano były zmniejszone narządy płciowe oraz przesunięcie ich w kierunku odbytu.
By doszło do zmian, nie potrzeba było wyjątkowo dużych ilości substancji. Zaobserwowano je już przy stężeniu, które ma około jedna czwarta mieszkanek Ameryki.

Cały artykuł w zaprzyjaźnionym serwisie Racjonalista.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z medycyny