Będzie nowy park energetyczny na Bałtyku


Będzie nowy park energetyczny na Bałtyku: artykuł nr 777

2005-06-03 15:20:35 Ekologia

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall AB postanowił zbudować ogromny park energetyczny na Morzu Bałtyckim. Park składać się ma z 100-150 elektrowni wiatrowych, ustawionych na szwedzkiej części płycizny zwanej Kriegers Flak - pomiędzy Szwecją, Niemcami i Danią. Rejon ten leży na północny zachód od Szczecina. Zbiegają się w jego pobliżu granice stref interesów ekonomicznych tych trzech państw Ponadto niedaleko przyszłego parku przebiegają silnie uczęszczane szlaki żeglowe, prowadzące m.in. do Lubeki i Rostoku, Szczecina, Kopenhagi, Malmö. Koszt inwestycji ma wynieść równowartość około 3,5 mld PLN.

ZAPRZĄC SIŁĘ WIATRU

Planowane elektrownie wiatrowe ustawione na morzu mają mieć moc pomiędzy 500 a 640 MW. Jest to więc moc równa mocy zamkniętego 31 maja br. reaktora szwedzkiej elektrowni jądrowej w Barsebńck.

Hans von Uthmann, wicedyrektor Vattenfall AB, spodziewa się, że rocznie nowy park energetyczne dostarczy prawie 2 TWh energii elektrycznej.

Von Uthman twierdzi też, że już w przyszłym roku Vattenfall, który w 100 proc. jest własnością państwa szwedzkiego, otrzyma koncesję na budowę parku, a po pokonaniu kolejnych etapów zatwierdzania projektu, spodziewanych dyskusjach z ekologami, związkami rybackimi itp., będzie można rozpocząć prace budowlane w 2009 i zakończyć je w roku następnym.

Wybór miejsca budowy poprzedziły wieloletnie studia, mające na celu znalezienie najbardziej wietrznego rejonu Krigers Flak.

WIATRAKI MAJĄ TEŻ WADY

Ale pomysł ma on też i aspekt ekologiczno-społeczny. W Szwecji narasta sprzeciw przeciwko elektrowniom wiatrowym. Okazuje się, że naruszają one lokalne ruchy powietrza, powodują powstawanie silnych miejscowych wiatrów. Kręcące się śmigła są śmiertelną pułapką dla ptaków. "Wiatraki" są głośne, na co skarżą się okoliczni mieszkańcy, a na dodatek szpecą krajobraz. Niewielkie więc są szanse na znalezienie miejsca na tak wielką inwestycję na stałym lądzie.

Vattefall jest jednym z największych europejskich koncernów energetycznych. Zajmuje się produkcją, dystrybucją i przesyłaniem energii elektrycznej. Obsługuje ok 4,9 mln klientów zbiorowych. Ponadto zajmuje się produkcją ciepła oraz usługami telefonicznymi.

Ten państwowy koncern działa w Szwecji, Finlandii, Niemczech i Polsce. Zatrudnia ok. 33 tys. osób. W Polsce Vattenfall jest większościowym właścicielem Elektrociepłowni Warszawskich SA i Górnośląskich Zakładów Energetycznych SA.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Michał Haykowski

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii