Chcą okroić rezerwat Las Warmiński


Chcą okroić rezerwat Las Warmiński: artykuł nr 795

2005-06-07 15:31:09 Leśnictwo

Leśnicy proponują zmniejszenie podolsztyńskiego rezerwatu Las Warmiński. Chcą wycinać stare drzewa i sadzić nowe, by - jak mówią - ratować las. Czy uda im się przeforsować plany? Rezerwat znajduje się na południe od Olsztyna: od Rusi po Jezioro Łańskie. Walory rezerwatu znają setki turystów i mieszkańców Olsztyna, którzy wybierają się tam na spacery, przejażdżki i wycieczki rowerowe. O planach okrojenia rezerwatu mówiło się od dawna, ale teraz leśnicy oficjalnie wystąpili do konserwatora przyrody. Przedstawili kilka wariantów zmian.

Według jednego z nich obecny rezerwat zostałby podzielony na dwie części (pod wspólna nazwą). Najbardziej drastyczne plany przewidują, że pod ochroną w rezerwacie pozostałoby około 40 proc. obecnego terenu Lasu Warmińskiego.

- Jeśli na całym obszarze nie będziemy wycinać i odnawiać zadrzewień, las obumrze - twierdzi Janusz Jeznach, nadleśniczy z nadleśnictwa Nowe Ramuki. - Szacujemy, że na ochronę zasługuje zaledwie 300-400 hektarów [około 20 proc. obecnego rezerwatu - red.].

Źródło: www.Gazeta.pl; cały artykuł na www.LasyPolskie.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa