Zbliża się Dzień Róż w Ogrodzie Botanicznym PAN


Zbliża się Dzień Róż w Ogrodzie Botanicznym PAN: artykuł nr 810

2005-06-08 21:18:59 Botanika

Róże towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów. "Sadzono je od tysiącleci w ogrodach monarchów, przy świątyniach i domach we wszystkich kulturach świata. Kwiaty te mają stałe miejsce w literaturze, sztuce, architekturze, medycynie, wierzeniach i legendach" - przypomina Wojciech Dmuchowski, pracownik Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Różom, jednym z najpiękniejszych kwiatów, będzie poświęcony Dzień Róż w Ogrodzie Botanicznym - 19 czerwca.

400 GATUNKÓW KRÓLOWEJ KWIATÓW

W powsińskim Ogrodzie Botanicznym można podziwiać ponad 400 odmian z różnych grup róż, kwitnących od maja do późnej jesieni. "Wśród ponad 100 gatunków i odmian róż parkowych znajdują się tzw. stare oraz współczesne odmiany. Ozdobą są nie tylko kwiaty, ale pędy, kolce, owoce i przebarwiające się kolorowo jesienią liście" - mówi Dmuchowski.

Jak zaznacza, uprawiane przez naszych przodków róże zwracają na siebie uwagę silnym zapachem i szczególnym kształtem kwiatów. "Wśród rosnących w kolekcji ponad 70 starych odmian, dziś już raczej nie sadzonych, na uwagę zasługują np.: +Shailer′s White Moss+ – oryginalnie omszone kielichy śnieżnobiałych kwiatów; +Persian Yellow+ – jedna z nielicznych najstarszych odmian o żółtych kwiatach; +Cardinal de Richelieu+ – fiołkowe kwiaty, najciemniejsze w okresie jej pojawienia się" - wyjaśnia Wojciech Dmuchowski.

Ciekawe są, jego zdaniem, odmiany z XIX i początku XX wieku: róże burbońskie – pstrokata "Variegata di Bologna", pnąca "Zéphirine Drouhin" i portlandzkie – "Jacques Cartier".

"Cennymi różami parkowymi są powstałe w latach 70. XX wieku róże angielskie np. +Graham Thomas+, +Abraham Darby+, +Mary Rose+ o kwiatach w kształcie starych róż, pokroju swobodnym" - mówi Dmuchowski.

CZEPNE, WIELKOKWIATOWE, MINIATUROWE...

Zwiedzający będą mogli także zobaczyć ponad 40 odmian róż czepnych. Wśród nich są kwitnące w końcu czerwca "Veilchenblau", które charakteryzują się rzadką fiołkową barwą płatków w kształcie serduszka.

"W kolekcji znajduje się ponad 80 odmian róż wielkokwiatowych, w szerokiej skali kolorów, o różnym kształcie pąków i kwiatów, m.in. odmiany tzw. niebieskie, mające w rzeczywistości odcień fioletowolila czy czarne, o odcieniu ciemnoczerwonym" - wyjaśnia Wojciech Dmuchowski.

Swoją różnorodnością form kwiatów i bogatą kolorystyką - od śnieżnobiałych, przez złotożółte, brzoskwiniowe, pomarańczowe, różowe, koralowe, amarantowe, fioletowe, po niezliczone odcienie czerwieni - zachwycają róże rabatowe i miniaturowe.

MUZYKA I RÓŻE

W ramach Międzynarodowego Festiwalu Pianistycznego „Floralia Muzyczne - Muzyka w Kwiatach" w niedzielę 19 czerwca w Ogrodzie Botanicznym odbędzie się koncert fortepianowy „Muzyka i Róże". O godzinie 15.00 wystąpi duet fortepianowy: Justyna Galant i Filip Wojciechowski.

Zwiedzający mogą także obejrzeć wystawy: „Motyle w ogrodzie sztuki" w Galerii „Fangorówka", „Portret ciszy" fotografie Taidy Tarabuły w Centrum Edukacji Przyrodniczo–Ekologicznej oraz „Spotkanie z bogami Indii" i „Wodne drapieżniki" w szklarni ekspozycyjnej „Zielony Raj".

Ogród Botaniczny PAN jest otwarty we wszystkie dni tygodnia, od godz. 10.00 - 18.00. Po kolekcji róż przewodnik będzie oprowadzał o godzinach 12.00, 13.15, 15.00 i 16.15.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce 8 czerwca 2005 Bogusława Szumiec-Presch

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki