Film o mrówkach zdobył Grand Prix Festiwalu Filmów Przyrodniczych


Film o mrówkach zdobył Grand Prix Festiwalu Filmów Przyrodniczych: artykuł nr 829

2005-06-13 19:12:54 Ciekawostki

Film "Mrówki - tajemnicza moc natury" Wolfganga Thalere z Austrii zdobył Grand Prix - 3 tysiące euro - XI Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego, który zakończył się w Łodzi.

Jury pod przewodnictwem Jacka Bławuta nagrodziło 12 filmów. Trzy nagrody główne - każda po 2 tys. euro - zdobyli: Marek Kozłowski za film "Sceny z życia stawonogów", Pekka Mandart z Finlandii za "Bałtyckie foki szare" i jego rodak Kari Hautanen za obraz "Staw ważek".

Łódzki Festiwal odbywa się co dwa lata pod hasłem: "Promocja przyrody i krajobrazu Europy". Festiwalowi towarzyszyły warsztaty edukacji ekologicznej dla dzieci i młodzieży, wystawy fotograficzne i malarskie, koncerty oraz sesja naukowa. Organizatorem Festiwalu jest łódzka Wytwórnia Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych.

Patron Festiwalu, wybitny polski przyrodnik Włodzimierz Puchalski, już w latach 30. ub. stulecia realizował filmy przyrodnicze. Były to pierwsze w Polsce filmy z życia ptaków. Po wojnie związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych, w której, z kilkuletnią przerwą, pracował aż do śmierci. Zmarł w 1979 r. na Antarktydzie. Zrealizował 58 filmów; zdobył 17 nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. (SZU)

Źródło: PAP 13 czerwca 2005

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek