Muzeum Historii Naturalnej powstanie w Krakowie


Muzeum Historii Naturalnej powstanie w Krakowie: artykuł nr 866

2005-06-21 07:37:58 Ciekawostki

Trzy muzea pod jednym dachem, gigantyczna kolekcja eksponatów i monumentalna wystawa o ewolucji Ziemi i życia. Na kampusie UJ powstanie wielkie Muzeum Historii Naturalnej UJ.

Na kilku tysiącach metrów kwadratowych powierzchni swoimi skarbami pochwalą się trzy muzea UJ: zoologiczne, antropologiczne i geologiczne. W sumie będzie tu kilkaset tysięcy eksponatów, niektóre z nich - o światowym znaczeniu.

Sporo eksponatów leży od lat spakowanych w pudłach. Dlatego w Muzeum Antropologicznym największą kolekcję czaszek wydobytych przy okazji zakładania kanalizacji na Rynku w dwudziestoleciu międzywojennym mogą obejrzeć tylko uprzywilejowani - uczniowie i studenci.

Dla naukowców ważne jest też to, że budynek zostanie od razu zaprojektowany jako muzeum, a nie adaptowany, dlatego będzie można zainstalować w nim profesjonalne zabezpieczenia czy klimatyzację.

Dyrektor muzeum zoologicznego prof. Janusz Wojtusiak cieszy się, że będzie mógł wreszcie odpowiednio wyeksponować m.in. tysiące okazów owadów z całego świata, unikalną czaszkę krowy morskiej czy kompletny szkielet nosorożca włochatego. - W naszych zbiorach mamy wszystko. Zwiedzający mają przed sobą cały przegląd podręcznika do biologii - mówi.

Muzeum Geologiczne pokaże natomiast m.in. podarowany przez Ignacego Domejkę unikalny zbiór minerałów z Chile czy zbiór biskupa Sołtyka kamieni szlachetnych i półszlachetnych.

Absolutnym hitem ma być wielka wystawa przygotowana wspólnie przez wszystkie muzea przedstawiająca ewolucję życia i Ziemi od czasów najdawniejszych do współczesności.

Fragmenty z artykułu zamieszczonego na stronach www.gazeta.pl

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek