Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego


Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego: artykuł nr 896

2005-06-25 18:55:50 Leśnictwo

Na terenach leśnych niemal całej Polski obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego - poinformował redaktor naczelny internetowego serwisu "Lasy Polskie", Jarosław Przygodzki.

Na stronach serwisu opublikowano także aktualną mapę zagrożenia pożarowego. Najwyższy stopień zagrożenia pożarowego obowiązuje w 30 z 34 stref prognostycznych Lasów Państwowych. Jedynie w woj. podkarpackim oraz części małopolskiego, świętokrzyskiego i lubelskiego obowiązuje niższy, II stopień zagrożenia.

W ciągu ostatniej doby najwięcej pożarów w lasach miało miejsce w województwach: mazowieckim - 12, wielkopolskim - 14, kujawsko-pomorskim - 10, lubuskim - 14.

W związku z dużym zagrożeniem pożarowym szef portalu "Lasy Polskie" apeluje do "wszystkich korzystających z aktywnego wypoczynku w lesie o szczególną ostrożność". Przygodzki przypomina, że w lasach i ich pobliżu zabronione jest palenie ognisk. Samochody należy pozostawiać na parkingach, bo - jak podkreśla - katalizator, nagrzewając się do bardzo wysokich temperatur, może wywołać pożar.

Także palenie papierosów w lesie stwarza duże zagrożenie - należy dopilnować, czy wyrzucana zapałka lub papieros są zgaszone. Nie wolno też wyrzucać butelek i innych odpadów.

Stopień zagrożenia pożarowego określany jest Metodą IBL (Instytutu Badawczego Leśnictwa), w ramach której kontroluje się wilgotność ściółki sosnowej, wilgotność względną powietrza i współczynnik opadowy.

Codziennie o godz. 9.00 i 13.00 mierzone są aktualne wartości parametrów meteorologicznych w kilku punktach pomocniczych dla danej strefy i przekazywane do punktu prognostycznego tej strefy. W nim obok czynników meteorologicznych ustalana jest wartość wilgotności ściółki oraz określany aktualny stopień zagrożenia na godz. 9.00 i 13.00, według diagramów bądź tabel.

Mapę zagrożenia pożarowego można znaleźć pod adresem internetowym: http://www.ibles.waw.pl/bazy/pozary/index.php

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa