Książę Edward otworzył seminarium ekologiczne w Krakowie: artykuł nr 91
2004-11-03 11:57:11 Nauka w Polsce i na świecie
Książę Edward, najmłodszy syn królowej brytyjskiej Elżbiety II, otworzył w środę rano w Krakowie jednodniowe seminarium, poświęcone brytyjskim doświadczeniom w dziedzinie gospodarki odpadami.
"W działalności biznesowej zawsze mamy do czynienia z odpadami zanieczyszczającymi środowisko naturalne, ale ważne jest, abyśmy sobie uświadomili, że we współczesnym świecie istnieje wiele rozwiązań, które są korzystne i pozwalają oszczędzać środowisko" - powiedział otwierając spotkanie książę Edward.
BRYTYJSKIE DOŚWIADCZENIA W GOSPODARCE ODPADAMI
Celem krakowskiego seminarium jest zacieśnienie współpracy pomiędzy brytyjskimi i polskimi partnerami w zakresie zarządzania odpadami oraz transfer najnowszych technologii. Zorganizowała je Sekcja Handlowa Ambasady Brytyjskiej wraz z brytyjską organizacją rządową Environmental Industries Sector Unit (EISU) z siedzibą w Londynie, będącą częścią UK Trade&Investment .
Grupa brytyjskich ekspertów przedstawiła swoje doświadczenia dotyczące gospodarki odpadami: kompostowania odpadów, tworzenia wydajnych zakładów utylizacji odpadów, innowacyjnych technologii oczyszczania ścieków oraz współpracy w zakresie ograniczania ilości odpadów i zarządzania nimi.
Do udziału w spotkaniu zaproszono polskie firmy działające w sektorze gospodarki odpadami, samorządy lokalne, przedstawicieli stowarzyszeń i instytutów zajmujących się ochroną środowiska.
SPRAWDZENI I ŻYCZLIWI PARTNERZY
Najważniejsze jest budowanie świadomości na temat potrzeby ochrony środowiska na wszystkich szczeblach samorządu w Polsce.
"Dlatego tak potrzebne są dobre przykłady, które można przyjmować od sprawdzonych i życzliwych partnerów, jakimi są Brytyjczycy" - podkreśla wicemarszałek województwa małopolskiego, Andrzej Sasuła.
* * *
Książę Edward - hrabia Wessex - wraz z żoną księżną Zofią, przebywają w Polsce z czterodniową wizytą, podczas której odwiedzają Warszawę i Kraków.
Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Rafał Grzyb
3 listopada 2004
Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie
- Kraje członkowskie UE nie mogą zakazać upraw roślin zmodyfikowanych
- Nadmorskie żubry szykują się do wiosny
- Leśnicy i naukowcy przeciwni prywatyzacji polskich lasów
- Oczekiwanie na narodziny foczek
- Zimowe zapasy do żubrzej stołówki w Białowieży
- Lubuskie nietoperze przygotowują się już do hibernacji
- Konferencja Polarna w Chinach