Letnie spotkania z nauką nad jeziorem Wdzydze


Letnie spotkania z nauką nad jeziorem Wdzydze: artykuł nr 937

2005-07-05 11:46:17 Nauka w Polsce i na świecie

Jak działa zdrowy, a jak chory mózg? Jakie są najgłębsze tajniki Biblii? W jaki sposób funkcjonuje wewnętrzny zegar człowieka? O tych i wielu innych interesujących rzeczach można się dowiedzieć podczas wakacji, w malowniczych okolicach Kościerzyny nad jeziorem Wdzydze. W każdą sobotę lipca i sierpnia wieczorem wygłaszane są tam dla wszystkich chętnych popularnonaukowe wykłady na różne tematy. Cykl „Letnich Spotkań z Nauką" - w tym roku już po raz trzeci - odbędzie się w Czarlinie-Skoczkowie, nad jeziorem Wdzydze (10 km na południe od Kościerzyny).

 Imprezę organizują Instytut Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku wspólnie z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie.

W KAŻDĄ SOBOTĘ WIECZOREM

W każdą letnią sobotę o godzinie 20, w Ośrodku Pracy Twórczej IBW PAN w Czarlinie-Skoczkowie, przedstawiciele różnych dyscyplin naukowych wygłoszą 45-minutowe wykłady na poziomie dostępnym dla ucznia szkoły średniej. Nawet o trudnych sprawach wykładowcy potrafią mówić językiem prostym i zrozumiałym. Po każdym wykładzie przewidziano dyskusję oraz spotkanie z wykładowcą przy kawie i ciastkach. Wstęp wolny!

“III Letnie Spotkania z Nauką″ gromadzą co roku wielu mieszkańców Ziemi Kościerskiej oraz gości spędzających wakacje na na Kaszubach.

PROGRAM III LETNICH SPOTKAŃ Z NAUKĄ

* 9 lipca - „O archeologii w historii...." - prof. dr hab. Andrzej Zbierski, Gdańskie Towarzystwo Naukowe, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku.

* 16 lipca - „Struktura i własności ciekłej wody" - prof. Yurij Yablokow, dr Maria Augustyniak-Jablokow, Instytut Fizyki Molekularnej PAN w Poznaniu.

* 23 lipca - „Powodzie - od ochrony przeciwpowodziowej do zarządzania powodzią" - prof. dr hab. Wojciech Majewski, Instytut Budownictwa Wodnego PAN w Gdańsku.

* 30 lipca - „Użyteczna egzotyka lasów mangrowych południowego Wietnamu" - prof. dr hab. inż. Stanisław Massel, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie.

* 6 sierpnia - „Wewnętrzny zegar i kalendarz człowieka" - prof. dr hab. Krystyna Skwarło-Sońta, Uniwersytet Warszawski.

* 13 sierpnia - „Mózg w zdrowiu i w chorobie" - prof. dr hab. Leszek Kaczmarek, Instytut Biologii Doświadczalnej im M. Nenckiego PAN w Warszawie, przewodniczący Wydziału II PAN.

* 20 sierpnia - „Współczesne badania Biblii" - prof. dr hab. Jan Bernard Szlaga, Biskup Pelpliński, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie i Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie.

* 27 sierpnia - „Gdzie jest miejsce dla przyrody we współczesnym świecie" - prof. dr hab. Jan Marcin Węsławski, Instytut Oceanologii PAN w Sopocie.

* * *

Szczegółowych informacji o spotkaniach, programie i sposobie dojazdu udzielają doc. dr hab.inż. Marek Kulczykowski (IBW PAN), tel: (+58)5522011, e-mail: marek@ibwpan.gda.pl oraz doc dr hab. Ewa Kulczykowska (IO PAN), tel: (+58)6202901, e-mail: ekulczykowska@iopan.gda.pl

Informacja o „Letnich Spotkaniach z Nauką″ jest dostępna również na stronie internetowej.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Szymon Łucyk

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z nauki w Polsce i na świecie