Polka szefem bałtyckich biologów


Polka szefem bałtyckich biologów: artykuł nr 944

2005-07-05 20:49:36 Ciekawostki

Komitet Bałtyckich Biologów Morza – Baltic Marine Biologists (BMB) - wybrał dr Teresę Radziejewską z Zakładu Paleooceanologii Instytutu Nauk o Morzu WNP Uniwersytetu Szczecińskiego na swego prezydenta - informuje Paulina Olechowska z Uniwersytetu Szczecińskiego. Dr Radziejewska zastąpiła na tym stanowisku prof. Jormę Kuparinena z Uniwersytetu w Helsinkach. Funkcję tę będzie pełniła przez dwa lata.

Komitet Bałtyckich Biologów Morza, międzynarodowa pozarządowa organizacja naukowa, skupia badaczy biologii i ekologii Bałtyku z krajów otaczających to morze. BMB powstał w 1968 roku dla promowania badań nad różnorodnością biologiczną, strukturą i funkcjonowaniem ekosystemu bałtyckiego.

Celem działania BMB jest przede wszystkim "inicjowanie i ułatwianie kontaktów między biologami morza, pracującymi w krajach nadbałtyckich, a także stwarzanie możliwości włączania się młodych badaczy w międzynarodową społeczność naukową, inicjowanie wspólnych międzynarodowych programów badawczych oraz propagowanie wiedzy na temat żywego świata Morza Bałtyckiego" - mówi Olechowska.

Co dwa lata BMB organizuje w krajach nadbałtyckich międzynarodowe sympozja naukowe. Od kilku lat stanowią one część międzynarodowych Kongresów Nauk o Bałtyku.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ciekawostek