Dinozaury jak niedźwiedzie


Dinozaury jak niedźwiedzie: artykuł nr 954

2005-07-07 16:50:18 Zoologia

Dwunożne, drapieżne dinozaury - ceratozaury i dilafozaury - polowały na ryby, stosując prawdopodobnie podobny sposób łowów, jak współczesne niedźwiedzie, które zapędzają ryby do płytkich zatoczek i wyrzucają je łapami na brzeg.

Dinozaury te były też dobrymi pływakami - płynąc, przebierały tylnymi kończynami i pozostawiały charakterystyczne ślady na dnie jeziora.

"Takie ślady znalazłem w Polsce - w Sołtykowie w Górach Świętokrzyskich oraz w USA, w St. George w Stanie Utah" - powiedział PAP odkrywca i badacz tropów dinozaurów, dr Gerad Gierliński z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie.

"Na brzegach dawnych jezior sprzed 200 mln lat było mnóstwo tropów drapieżników - ceratozaurów i dilafozaurów, brakowało natomiast śladów ich ofiar - dinozaurów roślinożernych. Drapieżniki ciągnęły więc nad jezioro w poszukiwaniu ryb. Prawdopodobnie stosowały podobny sposób łowów, jak współczesne niedźwiedzie zapędzające ryby do płytkiej zatoczki i wyrzucające je łapami na brzeg" - powiedział dr Gierliński.

W ówczesnych jeziorach żyły ryby osiągające 30-60 cm, były też okazy dochodzące do 2 metrów długości.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii