VIII Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
Mimo że imprezy odbywać się będą od rana, Festiwal uroczyście rozpocznie się o godz. 18.00 dyskusją panelową Dylematy etyczne w transplantologii (Dwór Artusa). Wezmą w niej udział dr hab. Zbigniew Włodarczyk, prof. UMK – Collegium Medicum UMK, ks. dr Andrzej Bohdanowicz – duszpasterz, Piotr Schutta – dziennikarz Expressu Bydgoskiego, Krzysztof Pijarowski – prezes „Stowarzyszenia Życie Po Przeszczepie”. Udział w dyskusji odwołał dr Paweł Łuków – etyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Obecny będzie natomiast dr hab. Ryszard Wiśniewski, prof. UMK z Instytutu Filozofii UMK.
Jedną z bardziej spektakularnych imprez tegorocznego Festiwalu będzie „Wypadek masowy w Toruniu”. Inscenizacja dużego wypadku drogowego pozwoli pokazać współdziałanie służb ratujących życie: lekarzy, ratowników medycznych, straży pożarnej i in. Imprezę, która rozpocznie się 26 kwietnia o godz. 16.00 w tzw. Stawie Komtura – fosie staromiejskiej przy Teatrze „Baj Pomorski”, przygotowała Katedra Medycyny Ratunkowej i Katastrof Collegium Medicum UMK. Z inscenizacją powiązane będą dwie inne imprezy, odbywające się w Dworze Artusa – „Prezentacja sprzętu i pokazy ratownictwa medycznego i specjalnego” (piątek, 13.30-15.30) oraz „Zdrowie a sprawność fizyczna człowieka”, gdzie zostaną zaprezentowane i udostępnione do realizacji podstawowe metody oceny poziomu sprawności fizycznej i jej przejawów.
Festiwal zakończy wykład prof. Jana Miodka z Uniwersytetu Wrocławskiego „Polszczyzna po 1989 roku” (niedziela, 27 kwietnia, godz. 18.00, Sala Wielka Dworu Artusa).