Obok śmiertelnie groźnych odpadów


Obok śmiertelnie groźnych odpadów: artykuł nr 2601

2006-05-30 10:17:39 Ekologia

Setki kilogramów potłuczonych płyt azbestowych od trzech lat leżą na łące w podkętrzyńskim Salpiku. I przez te lata nikt się tym nie zainteresował. A azbest jest śmiertelnie niebezpieczny. Azbest jest przyczyną pylicy azbestowej i raka płuc. Jest także, oprócz palenia papierosów i alkoholu, głównym czynnikiem sprzyjającym rozwojowi raka krtani. Brzmi groźnie? I to bardzo. Dlatego nietrudno zrozumieć, że mieszkańcy podkętrzyńskiego Salpiku mają już dość sąsiedztwa dzikiego wysypiska usłanego azbestem. Wskazują nawet winnego - rolnika z sąsiedniej wsi Bałowo.

Płyty eternitowe zostały porzucone w Salpiku trzy lata temu. Dopiero teraz mieszkańcy zdecydowali się coś z tym zrobić, bo nikt nie zainteresował się składowiskiem. Według nich, eternit leży na terenie należącym do gminy Kętrzyn. Mieszkańcy powiadomili więc Walentego Szymkowicza, przewodniczącego gminnej Komisji Rozwoju Regionalnego i Ochrony Środowiska. - Byłem na miejscu i problem rzeczywiście jest spory - stwierdza Szymkowicz. - Od razu piszę wniosek, by gmina się tym zajęła.

Na pytanie: kto odpowiada za to wysypisko, mieszkańcy od razu znajdują odpowiedź. - To prawdopodobnie Czesław M. - odpowiadał przewodniczącemu starszy mieszkaniec Salpiku. - Kupił niedawno gospodarstwo w Bałowie. Ludzie boją się o nim mówić, bo Czesław M. ma pieniądze i znajomości. Ale mamy tego dość. Niech śmieci pod swoim domem, a nie pod naszymi ogródkami.

Źródło: WM.pl (fragmenty)

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii