Studenci zbierali podpisy pod petycją w sprawie ochrony zwierząt


Studenci zbierali podpisy pod petycją w sprawie ochrony zwierząt: artykuł nr 3636

2006-10-30 17:44:55 Ekologia

Studenci i pracownicy jednej z zagłębiowskich szkół wyższych zbierali w poniedziałek 30 października w Sosnowcu podpisy pod petycją w sprawie ochrony praw zwierząt. W ramach zorganizowanego przez uczelnię „Psiego happeningu" przybyli na główny plac miasta razem ze swymi czworonogami.

„Chodzi nam o zwrócenie uwagi opinii publicznej na problem znęcania się nad zwierzętami, wywołanie publicznej dyskusji na ten temat” – wyjaśnia rzecznik Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Sosnowcu, Michał Kaczmarczyk. Dodaje, że kilkudziesięciu studentów z psami w ciągu kilku godzin zebrało około tysiąca podpisów.

Akcja to część prowadzonej od września kampanii na rzecz wprowadzenia ustawowych zmian mających poprawić los zwierząt domowych. Kampania koordynowana jest przez użytkowników forum internetowego Dogomania.pl, którzy w ten sposób postanowili zareagować na medialnie głośną tragedię psa Ozzy`ego z Kraśnika.

Ozzy był bezdomnym chorym psem rasy golden retriever. W sierpniu – w odpowiedzi na internetowe ogłoszenie – przygarnęła go dwudziestoletnia dziewczyna. Po kilku dniach nowa właścicielka prawdopodobnie doprowadziła do śmierci psa. Ciało zwierzęcia było zmasakrowane; Ozzy`ego bito tępym narzędziem i zakopano, gdy jeszcze żył. Sprawą zajęła się prokuratura.

Petycja, która na początku listopada ma zostać wysłana m.in. do ministra sprawiedliwości, zakłada m.in. wprowadzenie powszechnego znakowania psów poprzez tatuowanie lub wszczepianie im pod skórę elektronicznych chipów, co ma pomagać w szybkim odnalezieniu osoby odpowiedzialnej za zwierzę.

Autorzy petycji chcą również wprowadzenia zakazu handlu zwierzętami domowymi poza miejscem ich wychowania, m.in. na bazarach, a także uznania znęcania się nad zwierzęciem i zabicia zwierzęcia ze szczególnym okrucieństwem za czyny o wysokiej szkodliwości społecznej.

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z ekologii