Ogród Botaniczny PAN zimą


Ogród Botaniczny PAN zimą: artykuł nr 1658

2005-12-09 21:06:55 Botanika

Tęskniąc za zielenią i wiosennymi promieniami słońca nie zapominajmy o spacerach. "Warto się wybrać do Ogrodu Botanicznego PAN w podwarszawskim Powsinie" - zachęca pracownik ogrodu, Wojciech Dmuchowski, który poleca zwłaszcza spacer po ogrodzie drzew, arboretum. "Właśnie teraz, w okresie bezlistnym, dobrze widać duże zróżnicowanie kory drzew, a także rozmaitość sposobów, w jakie rośliny przystosowują się do zimowania" - zwraca uwagę Dmuchowski. Można to zaobserwować na pączkach: wiele z nich otacza gruba łuska, pokrywają włoski lub wosk, inne schowane są pod korą.

W szklarni ekspozycyjnej „Zielony Raj" zwiedzający mogą podziwiać bogatą kolekcję kamelii, które są teraz w pełni kwitnienia. "Kolekcja kamelii liczy obecnie ponad 30 odmian. Różnią się one miedzy sobą kolorem i budową kwiatów. Zaczynają właśnie kwitnienie begonie, z także storczyki. Obecnie kwitną takie rodzaje jak oncidium, falenopsis lub dendrobium" - informuje Dmuchowski.

Ogród botaniczny to nie tylko piękne kolekcje roślin. Mogą tu sprawdzić swoje umiejętności poszukiwacze zwierzęcych tropów. Na śniegu widać ślady lisów, saren, zajęcy, kuropatw i bażantów mieszkających w ogrodzie.

Zimą Ogród Botaniczny PAN jest otwarty dla zwiedzających w soboty i niedziele, od godz. 10.00 do 15.00. Ceny biletów: normalny 5 zł, ulgowy 3 zł.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce, Bogusława Szumiec-Presch

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki