Puszcza Białowieska


Puszcza Białowieska: artykuł nr 1846

2006-01-23 13:55:35 Leśnictwo

Czy wizytówka Podlasia - Puszcza Białowieska - zostanie objęta ochroną w całości? Apel w tej sprawie trafił do prezydenta Rzeczpospolitej. "Jedyna puszcza, jaka ocalała po pierwotnych lasach Europy, matecznik żubra, wilka i rysia, jest wycinana, dzielona drogami samochodowymi, kolejowymi, zabudowywana i traktowana jak park rozrywki. Dziś w puszczy zachodzą nieodwracalne zmiany" - tak zaczyna się apel wystosowany przez koalicję BISON pod koniec ubiegłego tygodnia do prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Tak oto po kilku latach powraca pomysł poszerzenia parku białowieskiego.

- Na dużo uboższej Białorusi ochroną jest objęta całość puszczy. A u nas zaledwie 15 procent. Reszta jest traktowana jak normalny las gospodarczy. W dodatku nasza część ma aż czterech gospodarzy. W takiej sytuacji trudno o jakieś spójne, kompleksowe działania - twierdzi Janusz Korbel z Białowieży, członek Towarzystwa Ochrony Krajobrazu, jeden z sygnatariuszy apelu. Jego zdaniem najlepiej byłoby poszerzyć Białowieski Park Narodowy. W taki sposób, by objął całą polską część najstarszego w Europie lasu.

Zdecydowanym zwolennikiem poszerzenia BPN był Antoni Tokarczuk - minister środowiska w rządzie Jerzego Buzka. Podpisał on nawet decyzję w tej sprawie. Nie zrealizowano jej jednak z powodu braku pieniędzy. Podczas wizyty w Hajnówce w 2000 roku mieszkańcy obrzucili go jajkami. Dzisiaj jednak wiele osób uważa, że za ówczesnymi protestami przeciwko poszerzeniu parku stali pracownicy Lasów Państwowych.

Źródło: gazeta.pl (fragmenty), całość tutaj

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z leśnictwa