Liczenie ptaków w parkach i ogrodach


Liczenie ptaków w parkach i ogrodach: artykuł nr 4097

2007-01-23 13:11:30 Zoologia

Już niedługo tysiące obserwatorów wyruszą do parków i ogrodów, by obserwować i liczyć ptaki przebywające zimą w Polsce. W dniach 27-28 stycznia w całym kraju Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków organizuje III Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach, w którym mogą wziąć udział wszyscy miłośnicy przyrody. "Uzyskane wyniki posłużą do opracowania listy najczęściej obserwowanych ptaków w okresie zimowym w kraju jak również w poszczególnych regionach Polski" - informuje OTOP.

Akcja organizowana jest od 2005 roku w ostatni weekend stycznia na wzór brytyjskiego Big Garden Birdwatch.

"Pod koniec stycznia można już zaobserwować przebywające gościnnie w Polsce gatunki z północnej Europy, takie jak gile, jemiołuszki, kwiczoły i jery. Można też podpatrywać rodzime ptaki, które zdecydowały się spędzić zimę w kraju" - informuje Danuta Pawlak z OTOP.

Poza tradycyjnie spędzającymi zimę w naszym kraju ptakami można zaobserwować także przedstawicieli gatunków migrujących jesienią na południe - żurawie, łyski, skowronki oraz czajki.

Jak wyjaśnia Danuta Pawlak, jedynie zimą w miastach oraz w przydomowych ogrodach obserwuje się poszukujące pożywienia ptaki leśne - kosy i zięby oraz wróble i sierpówki, nie występujące poza obrębem siedzib ludzkich. W lasach widoczne są kolorowe i głośne stada złożone z dzięciołów, sikor i pełzaczy.

"Na odkrycie czekają też prawdziwe ptasie +rarytasy+, takie jak sikora lazurowa i podgatunki syberyjskiej orzechówki, którym choć rzadko, jednak zdarza się o tej porze odwiedzać Polskę" - tłumaczy Pawlak.

Jak podkreśla, obserwacja ptaków zimą może być niezwykle ciekawym doświadczeniem, ponieważ przylatują one w stadach, których liczebność (w przypadku jerów) może przekraczać nawet 10 tys. osobników w jednym miejscu.

W liczeniu ptaków mogą wziąć udział nawet niedoświadczeni obserwatorzy - to zasługa dobrej widoczności i sprzyjających warunków pogodowych.

Aby móc uczestniczyć w przedsięwzięciu, należy pobrać formularz ze strony www.otop.org.pl oraz w wybranym dniu (27 lub 28 stycznia br.) przez godzinę prowadzić i notować w nim swoje obserwacje.

Osoby, które zdecydują się na udział w Zimowym Liczeniu Ptaków i razem z wypełnionymi formularzami nadeślą do 15 lutego zdjęcia obserwowanych ptaków, mogą wygrać nagrody książkowe oraz liczne niespodzianki.

Formularze obserwacyjne oraz zdjęcia należy przesyłać na adres: OTOP, ul. Odrowąża 24, 05-270 Marki.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków na bieżąco informuje o imprezie na swojej stronie internetowej www.otop.org.pl

 

Propozycja udziału w Zimowym Liczeniu Ptaków w Parkach i Ogrodach dla mieszkańców Warszawy

Sobota, 27 stycznia

 • Wycieczka do Łazienek Królewskich. Zbiórka o godz. 10.00 przed wejściem do parku naprzeciwko pomnika Fryderyka Chopina. Prowadzi dr Wiesław Nowicki, członek Zarządu OTOP.
 • Wycieczka nad Jeziorko Czerniakowskie. Zbiórka o godz. 10.00 przy przystanku autobusowym w stronę Siekierek (autobusy 159 i 162). Prowadzi Michał Szymański.
 • Wycieczka do Parku Arkadia Zbiórka o godz. 9.00 przy ul. Idzikowskiego (koło karmnika nad jeziorkiem pod skarpą). Prowadzą Anna i Artur Mikołajewscy.
 • Wycieczka po parkach w Piastowie. Zbiórka o godz. 9.00 w budynku stacji PKP w Piastowie. Prowadzi Krystian Zwoliński (Warszawska Grupa OTOP).
 • Wycieczka do Parku Kultury w Powsinie Zbiórka o godz. 9.30 przy klubokawiarni "Pod sosnami" w Powsinie (dojazd do pętli autobusu 519). Prowadzi Antoni Marczewski (Warszawska Grupa OTOP).

Niedziela, 28 stycznia

 • Wycieczka do Parku Skaryszewskiego Zbiórka o godz. 9.30 przy pomniku Żołnierzy Radzieckich od strony Alei Waszyngtona. Prowadzą Anna Dławichowska i Łukasz Poławski (Warszawska Grupa OTOP).
 • Wycieczka do parku w Wilanowie. Zbiórka o godz. 10.00 przy pętli autobusowej w Wilanowie. Prowadzi Antoni Marczewski (Warszawska Grupa OTOP). BSZ

   

Dzięki uprzejmości: PAP Nauka w Polsce

 

Zobacz też:

 • Miej oko na ptaki - Najwyższy czas na naukę rozpoznawania ptaków ! W ostatni weekend stycznia czeka nas II Ogólnopolskie Zimowe Liczenie Ptaków w Parkach i Ogrodach.
 • Weekendowa akcja liczenia ptaków - Kilkudziesięciu łodzian uczestniczyło w Europejskich Dniach Ptaków, podczas których trwało liczenie skrzydlatych okazów. Wczoraj miłośnicy ptaków pojawili ...
 • W Ujściu Warty naliczono 72 tysięcy dzikich ptaków - W Parku Narodowym Ujście Warty odbyło się pierwsze wiosenne liczenie ... park to jeden z największych obszarów koncentracji migrujących ptaków w Europie. ...

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii