100 budek lęgowych dla jerzyków w Krakowie


100 budek lęgowych dla jerzyków w Krakowie: artykuł nr 4450

2007-04-15 23:53:11 Zoologia

100 budek lęgowych dla jerzyków zostało zawieszonych na kilkunastu budynkach w Krakowie. Służby miejskie i naukowcy chcą ratować zmniejszającą się od kilku lat populację tych niewielkich ptaków. To jedna z pierwszych takich akcji w Polsce. Budki zawisły m.in. na budynkach akademików AWF i AGH. Pracownikom Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta zależało, aby ich montaż zakończył się przed przylotem ptaków, które zazwyczaj pojawiają się w połowie kwietnia.

Budki są opatrzone logo Urzędu Miasta Krakowa, telefonem kontaktowym i miejscem na oznaczenie kolejnych kontroli. Możliwość dostania się do gniazd ułatwi specjalistom obrączkowanie jerzyków i badania, które pomogą w skutecznej ich ochronie.

jerzyk Apus apusJerzyk (Apus apus) - średni ptak wędrowny z rodziny jerzykowatych, zamieszkujący niemal całą Europę, Azję i północną Afrykę. Zimuje w południowej Afryce, przeloty w IV - V i VIII - X. Ubarwienie ciała czarne, matowe z granatowym połyskiem na grzbiecie. Na podbródku mała, jasna plamka. Bardzo długie i ostro zakończone skrzydła, rozwidlony ogon. Specyficzna budowa nóg: wszystkie 4 palce skierowane do przodu. Tak ułożone palce umożliwiają zawisanie na pionowych ścianach, zaś uniemożliwiają siedzenie na gałęzi czy poruszanie się po ziemi. W przypadku jeśli jerzyk znajdzie się na ziemi, może tylko pełzać. Większą część życia jerzyk spędza w locie.

Źródło: RMF FM/Wikipedia

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z zoologii