Nowy sposób na wydłużenie trwałości choinki


Nowy sposób na wydłużenie trwałości choinki: artykuł nr 49001

2010-12-09 22:26:34 Botanika

Naukowcy z Universite Laval wspólnie z kolegami z Nova Scotia Agricultural College odkryli, że za opadanie igieł odpowiada roślinny hormon - etylen. Badacze umieścili gałązki jodły balsamicznej (Abies balsamea) w pojemnikach z wodą w szczelnej komorze. Po upływie 10 dni gałązki zaczęły wydzielać etylen, w trzy dni później igły zaczęły opadać i po upływie 40 dni opadły wszystkie.

Aby się upewnić, że opadanie ma związek z etylenem, naukowcy zastosowali substancje hamujące jego działanie - 1-MCP oraz AVG (aminoetoksywinyloglicyna). Pierwsza opóźniła opadnięcie igieł do 73 dni, druga - do 87. Po 40 dniach potraktowane preparatami gałązki wyglądały świeżo, podczas gdy niechronione straciły niemal wszystkie igły.

Zdaniem autorów badań, ich praca przyda się zarówno producentom, jak i kupującym świąteczne drzewka. Mający postać gazu 1-MCP (1-metylocyklopropen) od dawna stosowany w przechowalnictwie jabłek można by rozpylać w ciężarówkach przewożących choinki. Na przykład Kanada eksportuje około 1,8 miliona drzewek do USA, Meksyku, Ameryki Środkowej i Południowej oraz w region Karaibów.

Natomiast AVG można by dodawać do wody w choinkowym stojaku, by przedłużyć trwałość choinki w domu.

Dzięki uprzejmości: PAP - Nauka w Polsce

Następna strona

Poprzednia strona

Wybrane wiadomości z botaniki